AKTUALIZOVANÉ: Ústavný súd pozastavil účinnosť novely o 50-dňovom moratóriu na prieskumy
18 | 12 | 2019 I Gabriel Matta

Moratórium na predvolebné prieskumu zatiaľ nebude predĺžené na 50 dní. Ústavný súd SR dnes prijal na ďalšie konanie podnet prezidentky SR a v tejto súvislosti pozastavil účinnosť schválenej novely zákona o volebnej kampani a o politických stranách a hnutiach. ÚS SR o tom informuje na svojej internetovej stránke. O možnej protiústavnosti novely ešte len bude rozhodovať.


Aktualizované dňa 18.12.2019 o 15:45

Prezidentka Zuzana Čaputová podala ešte začiatkom decembra podnet na Ústavný súd SR pre novelu zákona, ktorá zakazuje zverejňovanie prieskumov 50 dní pred voľbami. Požiadala tiež o pozastavenie jej účinnosti. V podaní argumentuje okrem iného rozporom so slobodou prejavu, ochranou politickej súťaže a možným nenapraviteľným zásahom do demokratického charakteru štátu.

„Napadnuté ustanovenie neprípustným spôsobom obmedzuje právo každého slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie bez cenzúry a nespĺňa ústavou a dohovorom stanovené podmienky pre obmedzenie týchto práv,“ napísala prezidentka. „Zákonné obmedzenia týkajúce sa procesu volieb, vrátane obdobia volebnej kampane, nesmú zasahovať ani ohrozovať predpoklady pre kvalifikované volebné rozhodovanie občanov, pretože to môže viesť k deformáciám volebného procesu, ktorý je pre demokratické zriadenie kľúčový a nenahraditeľný. Zásah do kvalifikovaného rozhodovania môže nenapraviteľne narušiť demokratický charakter štátu,“ dodala.

Novela prešla najmä hlasmi poslancov koaličných strán Smer-SD a SNS, ako aj Kotlebovcov - Ľudovej strany Naše Slovensko. Jej prijatie kritizovala odborná verejnosť, médiá a opozícia, ale aj koaličný Most-Híd. Čaputová už vopred avizovala, že má pochybnosti o ústavnosti novely a požiada tiež o jej dočasné pozastavenie. Poslanci Národnej rady SR prelomili veto prezidentky a odsúhlasili dlhšie moratórium aj po druhýkrát v utorok 26. novembra. Prezidentka s podaním čakala na zverejnenie novely v zbierke zákonov, čo sa stalo 4. decembra.

Šeliga a Žitňanská z Kiskovej strany Za ľudí mali autonehodu a skončili v nemocnici
Stratégia dnešného výjazdu do Prešovského kraja bola navštíviť Prešov, okolité obce, Bardejov a opäť Prešoov na večernú diskusiu. Viac menej nám to vyšlo, akurát sme neplánovane skončili v Prešovskej nemocnici. Po ceste sme mali menšiu autonehodu... Čítať ďalej
18 | 12 | 2019 | Dominik SImon