HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Slovanská konfederácia medzi Moskovou a Minskom rieši „cestovné mapy“ integrácie

Bilaterálne stretnutie na najvyššej úrovni Ruska a Bieloruska, SOČI, RUSKÁ FEDERÁCIA – DECEMBER 7, 2019 / FOTO: Tlačový odbor Kremľa (Russia's Ambassador to Belarus Dmitry Mezentsev, Medvedev's deputy Dmitry Kozak, Russia's Prime Minister Dmitry Medvedev, President Vladimir Putin, First Deputy Prime Minister and Finance Minister Anton Siluanov, Presidential Aide Yuri Ushakov and Economic Development Minister Maxim Oreshkin (L-R), Belarus' President Alexander Lukashenko and Prime Minister Sergei Rumas (R-L) )

Minsk a Moskva v rámci integračného procesu neschválili osem cestovných máp. Veľvyslanec Bieloruska v Moskve Vladimír Semaško tiež uviedol, že otázka týkajúca sa ceny ruského plynu by mala byť vyriešená v nasledujúcich dvoch týždňoch.Informuje TASS.

Veľvyslanec Bieloruska v Rusku Vladimír Semaško uviedol, že Minsk a Moskva schválili návrhy cestovných máp v oblasti enegetiky a dohodli sa na spolupráci medzi colnými službami, osem cestovných máp zostáva neschválených.

Osem cestovných máp zostáva neodsúhlasených“, cituje slová diplomata bieloruská tlačová agentúra BelTA , ktorá v nedeľu informovala o výsledkoch rokovaní medzi bieloruským a ruským lídrom v Soči. Semaško poznamenal, že 6. decembra sa premiéri oboch krajín stretli a vypočuli si ministrov energetiky, „konštatovali, že našli riešenie sporných otázok v cestovnej mape pre energetiku“. Podľa jeho slov, napokon „až na stretnutí prezidentov našli riešenie zložitých otázok týkajúcich sa cestovnej mapy v oblasti spolupráce colných služieb“.

Najdôležitejšie je, že predsedovia vlád vykonali audit toho, čo sa urobilo a čo sa neurobilo, ich úlohou nebolo nájsť riešenie pre zostávajúce cestovné mapy. Tomu sa už 7. decembra venovali prezidenti„, uviedol Semaško. Upresnil, že rokovania boli vecné a niesli sa v  konštruktívnej a priateľskej atmosfére.

Slovanská konfederácia sa Američanom nepáči (Dmitrij Minin)

Úlohou je do 1. júna 2020 vypracovať celý regulačný rámec, bieloruský aj ruský: ide o stovky legislatívnych aktov, desiatky medzivládnych dohôd“, uviedol diplomat.

Uvádza, že na základe výsledkov z predchádzajúceho kola rokovaní, ktoré sa uskutočnili 19. novembra na úrovni predsedov vlád bolo schválených 21 návrhov cestovných máp z 31, v tejto chvíli zostáva neodsúhlasených osem cestovných máp.

Otázka ceny plynu

Semaško tiež vyhlásil, že Minsk a Moskva v najbližších dvoch týždňoch vyriešia otázku ceny ruského plynu pre Bielorusko. Poznamenal, že postoje strán sa často nezhodovali, avšak lídri Ruska a Bieloruska boli schopní udať rokovaniam smer.

Diplomat tiež vyjadril vďaku Vladimírovi Putinovi za to, že využil  prestávku počas stretnutia prezidentov vo formáte tête-à-tête na to, aby nariadil šéfovi Gazpromu, predsedovi vlády a podpredsedovi vlády, aby strany v priebehu dvoch týždňov zladili všetky nesúlady  a prepočty a následne oznámili, že našli riešenie.

Podľa jeho slov, potom ako budú všetky integračné mapy odsúhlasené a nadobudnú účinnosť od 1. januára 2021 sa otázka ceny dodávok plynu do Bieloruska stane úplne bezpredmetnou. Semaško uviedol, že Minsk otvára otázku ceny plynu na rok 2020. Zároveň pripomenul, že v súlade s medzivládnymi dohodami mala byť cena za dodávky plynu na rok 2020 dohodnutá v termíne do 1. júla 2019.

Ruština ako kľúč k budúcnosti (Oleg Pavlov)

Bohužiaľ, opäť sme dospeli ku koncu roka, – uviedol bieloruský veľvyslanec. Som však presvedčený, že budúci týždeň sa pokúsime túto otázku doriešiť spolu s (predsedom predstavenstva koncernu Gazprom) Alexejom Millerom a Ministerstvom energetiky Ruskej federácie a možno aj za účasti (podpredsedu vlády RF) Dmitrija Kozaka“.

Semaško tiež poznamenal, že nakoľko strany majú v pláne k 1. januáru 2021 dosiahnuť jednotné ceny plynu, bieloruská strana trvá na znížení ceny plynu aj v roku 2020, čím by sa vytvorila báza, na ktorej by sa sformoval jednotný hospodársky priestor.

A aká je to báza, keď plyn na hranici je takmer dvojnásobne drahší než v Smolenskej oblasti. Preto túto otázku otvárame, aby sme sa dostali postupne k 1. januáru 2021 k rovnakej cene, aká je na hranici“, uviedol veľvyslanec. „Aby sme sa presvedčili, že tomu tak od 1. januára 2021 bude, predkladáme návrh, aby sme s realizáciou tohto plánu začali už v roku 2020“.

Projekt Slovanskej konfederácie je už na svete. Vieme podrobnosti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info