fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Radičová: Slovensku hrozí „orbánovská demokracia,“ otvára sa priestor pre ĽSNS alebo Vlasť – Fico nemá opozíciu!

Zdroj: TASR / Facebook Koláž: HD

Bývalá premiérka Iveta Radičová rozhovor pre aktuality.sk poskytla až po dlhšom prehováraní. Radičová vraj nechce „vstupovať do arény plnej Harabinov, Kotlebov, Ficov, Glváčov.“ Expremiérka si však neodpustila podotknúť, že žijeme v „ukradnutom, sprivatizovanom“ štáte. Tento fakt vraj pomáha antisystémovým stranám dostať sa k moci demokratickými prostriedkami.

Podľa Radičovej to ale nie je chyby demokracie resp. jej systému ako takého. Expremiérka za tým vidí chyby konkrétnych ľudí. „Žijeme zásadnú zmenu a neviem, či dostatočne reflektujeme akú zásadnú. To nie je len zmena z dôvodu úplne inej geopolitiky a rozloženia siločiar vo svete. Je to zmena, ktorú prináša primárne vplyv globalizácie spolu s digitalizáciou spoločnosti.“ Tvrdí Radičová.

Sulík: Radičová o stretnutiach s Kočnerom vedela – „Ja som ich rozoštval,“ tvrdí Kočner!

Napriek globalizácii však postavenie vládnucej strany Smer nie je nijako zvlášť ohrozené. Podľa expremiérky za to môže Robert Fico vďačiť viacerým dôvodom;

„Prvý faktor, Smer-SD, najmä osobou pána Roberta Fica, oslovuje opakovane svojich voličov. On neoslovuje tých ostatých, on je presne zameraný na záujmy a potreby svojej voličskej základne. Robí to dlhodobo a robí to úplne cielene. Kombinuje dve veci.

Prvú, dôchodcovia teraz zažijú pomerne významné zvýšenie dôchodkov, rodiny s deťmi príspevok 100 eur, ale oni ich reálne zažijú. A robí druhú vec, rozmazáva vinu. Presúva vinu na iných. Dobrý príklad je ostatná téma okolo podpredsedu parlamentu pána Glváča.“ Dodáva.

Ex-minister Miškov: Kočner slúžil Sulíkovi ako hlavný „kádrovák“! Sulík odpovedá

Konkrétneho lídra opozície voči Ficovej vláde si však Radičová netrúfa pomenovať. Priznáva akurát, že existujú politici, ktorí sa dokážu dobre „chytiť“ spoločenských tém, ktoré v súčastnosti udávajú bubliny na sociálnych sieťach;

„Určite sa Matovič spája s témou odhaľovania korupčných škandálov. Určite sa pani Blahová spájala so sociálnymi témami. Ale nie väčšinovo. Pre vybranú časť populácie, ktorá tie témy sleduje alebo ju ešte zaujímajú.“ Hovorí Radičová.

Na otázku spoločnej vlády Kotlebu s Harabinom, ktorým prieskumy za určitých okolností pripúšťajú víťazstvo vo voľbách, expremiérka odpovedá tak trochu vyhýbavo:

Harabin, SMER, SNS ako zmena? (Slavěna Vorobelová)

„Keď sa vám podarí urobiť tvrdenie založené na vete: “Kočner rovná sa zlyhanie demokracie rovná sa zlyhanie prodemokratických politických strán”, potom otvárate priestor politickým subjektom, ktoré sa hlásia k autoritatívnejšiemu typu režimu, sľubujú urobenie poriadku, nápravu zlyhania liberálnej demokracie.

Napokon, niektorý z politikov, nemusím ani menovať, urobil rovná sa medzi fašizmom a liberalizmom.

Ak prijmete toto tvrdenie, tak potom otvárate priestor pre voličskú základňu strán ako je Ľudová strana Naše Slovensko alebo strana Vlasť, ktoré využívajú všetky prostriedky a nástroje demokracie, ktoré tu sú, slobodné voľby, slobodu prejavu, ale zároveň sú tvrdými kritikmi demokracie ako systému a režimu.“ Uzatvára Iveta Radičová s tým, že sa určite nechystá vrátiť do politiky.

Spojenectvo Kotlebu s Harabinom sa nekoná: Kotleba je po dnešku nepísaným lídrom „národných“ síl!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info