Ubehlo 15 rokov od ničivej tragédie vo Vysokých Tatrách
19 | 11 | 2019 I Gabriel Matta / TASR

Uplynulo už 15 rokov od prírodnej katastrofy vo Vysokých Tatrách.


Presne pred pätnástimi rokmi sa územím Slovenska prehnala mimoriadne silná veterná smršť. 19. novembra 2004 zasiahla Vysoké Tatry a vyžiadala si dva ľudské životy. V našich veľhorách vtedy zničila lesný porast na rozlohe 12.600 hektárov (ha).


Severné Slovensko zasiahla silná víchrica medzi 15.30 a 18.00 h. Ničivý živel postihol územia vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, na hornej Orave, Horehroní, čiastočne v Slovenskom raji i na Kysuciach. O život prišli dvaja ľudia. Vo Vysokých Tatrách zomrel vodič auta, na ktorého padol strom, v Nízkych Tatrách zahynul český turista.


Veternú smršť spôsobila tlaková níž, ktorá sa presúvala sponad Britských ostrovov nad stred Európy. Za ňou začal zo severu prúdiť studený vzduch. Veľmi ostré rozhranie medzi oblasťami s nízkym a vysokým tlakom vzduchu spôsobil mimoriadne silný padavý vietor (bóra). Ten sa následne skĺzol stráňami Tatier a nišil všetko, čo mu stálo v ceste. Pojem bóra zaviedol Dr. Josef Mrkos v roku 1925 a odvtedy je súčasťou tatranskej lesníckej a klimatologickej terminológie.


Do Oravskej priehrady spadlo auto
Pád osobného auta z mosta do Oravskej priehrady si v pondelok vyžiadal jednu obeť. Polícia na sociálnej sieti informuje, že okolnosti prípadu sú predmetom vyšetrovania Čítať ďalej
18 | 11 | 2019 | TASR

Priemerné rýchlosti vetra dosahovali na Skalnatom Plese 90 km/h. Meteorologické stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a Výskumnej stanice Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u však zaznamenali najväčšie nárazy vetra s rýchlosťou 170 km/h na Lomnickom štíte (2635 m n. m.), na Skalnatom plese (1780 m n. m.) to bolo 200 km/h a v oblasti hornej hranice lesa (1480 m n. m.) až 230 km/h. Nešlo o rekordné hodnoty, napríklad v novembri 1965 zaznamenali na Skalnatom plese vietor s rýchlosťou 283 km/h.


Vietor vo Vysokých Tatrách vyvrátil a vylámal lesný porast na rozlohe 12.600 ha, čo predstavovalo takmer 3,5 milióna kubických metrov dreva. Vývraty v oblasti od Štrbského Plesa po Tatranskú Kotlinu zatarasili všetky komunikácie na území mesta Vysoké Tatry a poškodili elektrické vedenie. Cestná i železničná doprava bola prerušená.


V Tatrách bola 19. novembra vyhlásená mimoriadna situácia, odvolali ju 2. decembra. Tatranskí školáci mali v tomto období týždňové prázdniny.


Pri nehode žeriava sa zranil žeriavnik, zasahujú hasiči aj záchranári
Pri nehode žeriava v obci Seniakovce, okres Prešov, sa v pondelok zranil žeriavnik. Čítať ďalej
18 | 11 | 2019 | TASR