Ruská armáda by mohla mať systémy S-500 vo výzbroji už v roku 2020
17 | 07 | 2019 I TASR

Nový systém protivzdušnej obrany S-500 sa do výzbroje ruskej armády môže začať dodávať už v roku 2020. Podľa agentúry Interfax o tom v stredu informoval podpredseda ruskej vlády Jurij Borisov.


"Komponenty komplexu už prešli predbežnými výrobnými testami a potvrdili svoje vlastnosti. Komplex je možné dodať v rôznych konfiguráciách v závislosti od úloh, ktoré sa majú riešiť," povedal s tým, že testy S-500 boli úspešné.

Raketový systém S-500 je najnovšou generáciou systémov protivzdušnej obrany s raketami dlhého doletu. Systém vyrába spoločnosť Almaz-Antej, ktorá je popredným ruským dodávateľom vojenskej techniky.

Počet kolapsov z tepla počas utorka klesol
Kolapsy z tepla počas utorka (16. 7.) klesli. Záchranári zasahovali v 46 prípadoch, čo bolo o 20 menej ako v pondelok (15. 7.). TASR o tom informoval Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR. Čítať ďalej
17 | 07 | 2019 | TASR


S-500 je univerzálny diaľkový a výškový záchytný komplex so zvýšeným potenciálom protiraketovej obrany a s posilnenou schopnosťou zachytiť balistické rakety. Nový systém je schopný zasiahnuť nielen balistické, ale aj aerodynamické ciele i okrídlené rakety.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, S-500 má bojový rádius 600 kilometrov a bude schopný detekovať a súčasne zasiahnuť až desať balistických nadzvukových cieľov, ktoré lietajú rýchlosťou až sedem kilometrov za sekundu.

Systém bude tiež schopný zasiahnuť hlavice hypersonických rakiet. Podľa charakteristík bude S-500 výrazne prevyšovať S-400 i jeho amerického súpera PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3).

O začatí výroby systémov S-500 Prometej (Prométeus) informoval generálny riaditeľ spoločnosť Rostech Sergej Čemezov v júni tohto roku.

Na Ukrajine chytili hackera z darkwebu. Je stíhaný v USA, vraj ho krylo Rusko
Ukrajinská kontrarozviedka SBU spolu s partnermi z USA a Británie zadržala v Odese celosvetovo hľadaného hackera, ktorý je v Spojených štátoch stíhaný za krádež najmenej 160 miliónov hesiel kreditných kariet. V Kyjeve to oznámil šéf SBU Ivan... Čítať ďalej
17 | 07 | 2019 | František Németh