POZOR: Vláda chce, aby majitelia áut prišli o doklady a evidenčné číslo vozidla (EČV) pre nezaplatené pokuty
08 | 07 | 2019 I Peter Králik

Nezaplatenú pokutu by mohli policajti v budúcnosti riešiť zadržaním EČV


Policajti by ich mohli priamo na ceste zadržať v prípade, že majiteľ vozidla nezaplatil pokutu udelenú v rámci objektívnej zodpovednosti. V novele zákona o cestnej premávke to navrhuje Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Vozidlo bez dokladov a tabuliek nebude možné používať, a preto by mohlo slúžiť ako nepriama zábezpeka zaplatenia sankcie. Polícia by doklady a EČV vrátila majiteľovi až po zaplatení pokuty, priblížil tlačový odbor MV SR.

AKTUÁLNE DOPRAVNÉ INFO K 7:30 HOD.: Kde sú radary a uzávierky na diaľniciach a cestách?
Aktuálny celoštátny prehľad zjazdnosti: Čítať ďalej
08 | 07 | 2019 | stellacentrum.sk


Novela chce zaviesť tiež nový druh sankčného konania – blokové konanie o správnom delikte držiteľa vozidla. Dotklo by sa vodičov, ktorí s daným vozidlom v minulosti porušili pravidlá cestnej premávky, no neboli pokutovaní prostredníctvom objektívnej zodpovednosti, pretože sa nepodarilo na základe EČV zistiť adresu majiteľa. Ak policajt príde na ceste do kontaktu s týmto vozidlom, po novom by mohol uložiť rovnakú pokutu vodičovi.

V prípade, že vodič pokutu odmietne zaplatiť, bude musieť zložiť kauciu vo výške pokuty, ktorá by sa mu vrátila len po uložení riadnej pokuty. V opačnom prípade by prepadla v prospech štátu. Ak vodič nebude chcieť zaplatiť ani kauciu, mal by prísť o doklady a evidenčné číslo, navrhuje novela. Tieto opatrenia sa sústredia predovšetkým na zahraničné vozidlá, pri ktorých je na základe objektívnej zodpovednosti ťažké vymáhať uložené sankcie.

Rovnaké pravidlá ako pri predchádzajúcom bode by mala podľa návrhu polícia aplikovať aj za vedenie vozidla bez diaľničnej známky a uhradeného mýta.

Novelu z dielne MV SR už schválila vláda, po odobrení parlamentom a prezidentkou by mohla vystúpiť do platnosti 1. novembra 2019.