ESET hlási za minulý rok rekordné tržby. Z tých čísel sa vám zatočí hlava
04 | 07 | 2019 I Imrich Kovačič
Najväčší podiel v spoločnosti ESET vlastní Miroslav Trnka. Okrem neho spoluvlastnia ESET Rudolf Hrubý, Peter Paško, Richard Marko, Maroš Grund a Anton Zajac. Vlani firma zamestnávala v priemere 794 ľudí, čo znamenalo medziročný nárast až o vyše 80 zamestnancov, informovala SITA.

„ESET rastie vďaka plánovaným aktivitám v oblasti investícií do nových pobočiek, zlepšovania partnerskej siete a tvorby nových produktov. V minulom roku napríklad rástol ESET vo Veľkej Británii a nemecky hovoriacich krajinách,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hošalová.

Kvôli veľkému potenciálu týchto krajín v nich ESET pred niekoľkými rokmi otvoril pobočky. V priemere však spoločnosť najvyšší rast zaznamenala v regióne Ázie a Pacifiku, kde vlani otvorili napríklad pobočku v japonskom Tokiu.

Z pohľadu čísel je pritom najväčším trhom ESETu región EMEA, do ktorého spadá Európa a Južná Afrika. Tržby tu vlani prevýšili 182 mil. eur. Nasledovali Spojené štáty americké s tržbami 122,6 mil. eur a spomínaný región Ázie a Pacifiku s vyše 68 mil. eur. Pre porovnanie, tržby ESETu na Slovensku v minulom roku dosiahli 16,4 mil. eur a medziročne vzrástli o 12,9 %. V Českej republike sa zvýšili o 9,5 % na 19,5 mil. EUR. Z hľadiska generovania tržieb sú stále dominantné antivírusové programy na počítače.

ESET však rozšíril portfólio produktov aj pre veľké firmy a organizácie, ktoré potrebujú zabezpečiť tisíce a niekedy dokonca desaťtisíce zariadení. „Tento segment má špecifické požiadavky na IT bezpečnosť a zároveň trpí nedostatkom IT bezpečnostných pracovníkov, vďaka našim službám môžu teda enterprise firmy isté úkony outsourcovať na nás,“ hovorí.

Na strane výdavkov okrem osobných nákladov, ktoré vlani v Esete vrátane odvodov dosiahli takmer 43 mil. eur, významnú časť tvoria aj investície do výskumu a vývoja. Spoločnosť podľa Hošalovej v posledných troch rokoch do tejto oblasti investovala 111 mil. eur, z toho na Slovensku 63 mil. eur. „Každý rok investície v tejto oblasti navyšujeme, inak to nebude ani v roku 2019,“ dodala.