Slovan v KHL končí, prihlási sa do Tipsport ligy, musí však splatiť dlhy
27 | 05 | 2019 I Peter Králik/TASR

Hokejový klub HC Slovan Bratislava nebude pokračovať v nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL), pretože sa mu nepodarilo nájsť nového investora. Informuje hokejportál.net.


Na pondelňajšom mimoriadnom brífingu o tom informoval Juraj Široký mladší, člen predstavenstva HC Slovan. Do konca mesiaca podá klub prihlášku do Tipsport Ligy.

Slovan sa tak vráti do najvyššej domácej súťaže, v ktorej v sezóne 2011/2012 pred odchodom do KHL získal svoj v poradí ôsmy titul. "Podáme prihlášku, na pokračovanie v KHL sme nenašli investora. Oznámili sme to už aj vedeniu KHL," povedal Široký.

Počas siedmich sezón sa Slovanu podarilo dvakrát postúpiť do play off. Premiérovo sa do vyraďovacej časti kvalifikoval vo svojej nováčikovskej sezóne 2012/2013 pod vedením Rostislava Čadu a potom o tri rok neskôr pod taktovkou Čecha Miloša Říhu. V oboch prípadoch ho zastavili moskovské kluby. S Dinamom prehral v sérii 0:4 a rovnakým pomerom aj s CSKA. Sezóna 2015/2016 bola pre Bratislavčanov najúspešnejšia, v 60 zápasoch získali 89 bodov. Potom to však s klubom išlo dolu vodou. V priebehu ďalších sezón sa na svetlo dostávali informácie o finančných problémoch a po skončení vlaňajšieho ročníka sa nahlas hovorilo o ďalšom pokračovaní klubu.

Juraj Široký ml. hovoril o potrebe nájsť nového majoritného vlastníka, na konci apríla zvestoval fanúšikom radostnú správu. V susednej českej republike sa našiel investor, ktorý mal do konca júla vyplatiť všetky podlžnosti. Neskôr sa však ukázalo, že dohoda stroskotala. "Najskôr bolo všetko v poriadku, ale keď sa ukázalo, že treba dorovnať nejaké záväzky, začali sa vyhovárať a klásť si nadštandardné podmienky. Komunikácia sa postupne dostala len do úrovne sľubov. Proste to nevyšlo, investor nechcel plniť to, k čomu sa ústne zaviazal," uviedol Široký.

Slovan však má na krku dlhy spôsobené nielen nevyplatením miezd hráčom, ale dĺži aj mestu za prenájom haly. Široký priznal, že ide o niekoľko miliónov eur. "Budeme sa s tým musieť popasovať. Povedali sme si, že pôjdeme cestou, že nebudeme sľubovať nemožné. Máme nejaké podmienky na to, aby sme dostali licenciu v TL, jedna z nich je, že hráči musia mať všetko vyplatené. Takže to musíme splniť. Hrávať by sme chceli aj naďalej na zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Neviem si predstaviť, že by sme hrali niekde inde. Slovan patrí sem."

Dlhy by chcel klub hráčom vyplatiť čo najskôr. "Máme prisľúbené peniaze od súčasného akcionára, hráčske dlhy vyplatíme. Začneme budovať nový káder, ale neviem presne povedať nejaký časový horizont," poznamenal Široký. V Rusku informáciu o konci slovenského klubu neprijali s nadšením. "Upracte si situáciu, dúfame, že sa o rok znova prihlásite. Takto reagovali v KHL. Ale ak sa prihlásime do extraligy, ostaneme asi v extralige. Rozpočet bude niekde medzi dvomi až tromi miliónmi eur. Ale to hovorím len na základe skúseností z Tipsport Ligy."

Široký priznal, že klub je po výnimočnej situácii pozadu nielen čo sa týka hráčskeho kádra, ale aj zloženia realizačného tímu. "Áno, ostatné kluby sú od nás popredu. Čo sa týka trénera, Vladimír Országh sa vyjadril, že by bol ochotný pokračovať iba v prípade zotrvania v KHL. Zmluvy ktoré máme s hráčmi, nie sú pre slovenskú ligu platné."

Člen predstavenstva klubu prezradil aj to, že Slovan za týchto okolností nebude hľadať nového majoritného vlastníka. "Nebudeme hľadať nového investora, súčasný akcionár vie utiahnuť extraligovú sezónu. Nevedel utiahnuť KHL. Pomoc zo strany Ruska bola aká bola a dostali sme sa tam, kam sme nechceli. Nevedeli sme to robiť ďalej bez pomoci investora." Zmení sa aj vedenie, ale nie radikálne: "Niektorí zostanú, ale je to nová vec, je to otázka najbližších dní a týždňov. Ale myslím si, že väčšina ľudí zostane."

Slovan sa stal súčasťou KHL od sezóny 2012/2013, pôsobil v nej sedem rokov. Na striedačke "belasých" sa za ten čas vystriedalo päť trénerov. Od roku 2012 viedol mužstvo Rostislav Čada, v priebehu sezóny 2014/2015 ho nahradil Fín Petri Matikainen. Do sezóny 2015/2016 vstúpil klub s trénerom Milošom Říhom, ktorého v sezóne 2017/2018 vystriedal Eduard Zankovec. Vo vlaňajšom ročníku bol tréner tímu Vladimír Országh.