fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Porošenko má byť podozrivý z vlastizrady

Ukrajina zahájila vyšetrovanie vo veci možnej vlastizrady a opatrení zameraných na zneužívanie štátnej moci vo svoj prospech, ktorých sa vedenie Ukrajiny dopustilo údajne na konci roka 2018.
Toto vyšetrovanie podnietil Andrej Portnov, bývalý zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie z čias exprezidenta Viktora Janukovyča. Informovala o tom v utorok agentúra Interfax. Interfax s odvolaním sa na DBR spresnil, že vo veci sa začalo predsúdne vyšetrovanie.
Zdroje v DBR spresnili, že ide o udalosti z 25. novembra 2018 spojené s plavbou skupiny lodí ukrajinského námorníctva z Čierneho do Azovského mora cez Kerčský prieliv. Portnov už dávnejšie na svojom konte na Facebooku informoval, že kroky, ktoré v súvislosti s incidentom podniklo vtedajšie ukrajinské vedenie, v ňom vyvolávajú podozrenie zo spáchania trestného činu. Samotného Porošenka Portonov podozrieva z vlastizrady, pokusu o uzurpáciu moci a prekročenia služobných právomocí, dodal Interfax.

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky, sa odohrali 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive. Prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou vyvolaným zmenou kurzu ukrajinskej vlády na prozápadnom konflikte v Donbase.

Rusko tvrdí, že Ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora.

Ukrajinským námorníkom hrozí v Rusku šesť rokov väzenia za ilegálne prekročenie ruských hraníc. Kritici Kremľa podozrievajú Rusko, že súdny proces s ukrajinskými námorníkmi bude zinscenovaný.

Zadržanie ukrajinských lodí v Kerčskom prielive bolo najnebezpečnejším priamym stretom medzi bývalými sovietskymi republikami, ktorých vzťahy sú napäté od roku 2014, keď Rusko anektovalo Krymský polostrov a podporovalo protivládne hnutie na východnej Ukrajine. Ozbrojený konflikt, ktorý v Donbase vypukol, si doteraz vyžiadal viac ako 10.000 obetí.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info