HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Bagdad nedovolí Washingtonu využiť svoje územie na vojnu proti Iránu

Irak nechce novú „ničivú“ vojnu na Blízkom východe a nedovolí USA, aby využili územie Iraku na vojenskú akciu proti susednému Iránu, povedal dnes veľvyslanec Bagdadu v Moskve.

„Irak je suverénny národ a nedovolíme, aby [USA] využili naše územie,“ opovedal na tlačovej konferencii v Moskve Haidar Mansour Hadi, iracký veľvyslanec v Rusku, keď dostal otázku na postoj Iraku k rastúcemu napätiu v regióne, ktorý je poháňaný sporom medzi Washingtonom a Teheránom.

Veľvyslanec vyjadril nádej, že „sa nič nestane“ a nakoniec dodal, že jeho národ „nechce novú ničivú vojnu v regióne“ . Tiež povedal, že Bagdad by sa mohol pokúsiť využiť svoje úzke väzby s USA a Iránom na odľahčenie napätia. “Irak dal jasne najavo, že chceme byť súčasťou riešenia a nie súčasťou problému.”

Svoje vyjadrenie poskytol v súvislosti s obavami, že na Blízkom východe sa schyľuje k novej vojne. V stredu USA nariadili čiastočnú evakuáciu svojho veľvyslanectva v Bagdade a konzulátu v Erbile v irackom Kurdistane po tom, čo minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyhlásil, že „iránske aktivity“ ohrozujú americké lokality a jednotky v Iraku.

Tento krok podnietil Nemecko a Holandsko, aby zastavili svoje misie v Iraku, zamerané na výcvik miestnych ozbrojených síl.

Minulý týždeň americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo navštívil Bagdad a povedal novinárom, že USA majú obavy z údajne zvýšenej iránskej aktivity, ktorá by mohla ohrozovať suverenitu Iraku.

Napätie medzi Washingtonom a Bagdadom sa vystupňovalo bezprostredne po tom, čo USA jednostranne odstúpili od iránskej jadrovej dohody z roku 2015 a opätovne uložili na Teherán sankcie. Podľa Bagdadu tým ohrozili bezpečnosť okolitých krajín v regióne. Bagdad rovnako tvrdí, že sa cíti poškodený niektorými reštriktívnymi opatreniami, ktoré zamedzujú Iraku v obchodovaní s Iránom.

Zvýšený tlak Ameriky rozhneval aj samotný Teherán. Iránsky najvyšší predstaviteľ Ayatolláh Ali Khameneí povedal, že jeho národ nepristúpi na žiadnu novú jadrovú dohodu s Washingtonom. Vyjadril však svoju vieru, že oba národy sa nezúčastnia na žiadnom vzájomnom vojenskom konflikte, pretože ani jedna strana „nehľadá vojnu“.

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info