Der Standard: Ukrajina nemá čo oslavovať pri výročí "euromajdanu"!
24 | 02 | 2019 I Alex Adamecký

Päť rokov po "euromajdane" máločo v Kyjeve pripomína "povstanie" a slávnostná atmosféra v ukrajinskom hlavnom meste úplne absentuje, napísal Der Standard.


Dnešná Ukrajina je stále "bez orientácie" a za sociálne problémy a nespokojnosti miestneho obyvateľstva Moskva nemôže, zdôraznil rakúsky novinár.

Dnes, máločo pripomína "vzburu" na kyjevskom Majdane pred piatimi rokmi. Okrem toho v ukrajinskom hlavnom meste nemožno vôbec cítiť slávnostnú atmosféru, podčiarkol autor článku Andre Ballin.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko "vo väčšine prípadov" sklamal a veľkého úspechu nedosiahol. Zodpovednosť za problémy na Ukrajine, podľa novinárov Der Standard, ukrajinský vodca ochotne hádže na Ruskú federáciu, o čom svedčí jeho posledné vyhlásenie na Valnom zhromaždení OSN.

Dnešná Ukrajina je stále "bez orientácie" a za sociálne problémy a nespokojnosti miestneho obyvateľstva Moskva nemôže, zdôraznil rakúsky novinár.

Dnes, máločo pripomína "vzburu" na kyjevskom Majdan pred piatimi rokmi. Okrem toho v ukrajinskom hlavnom meste nemožno vôbec cítiť slávnostnú atmosféru, podčiarkol autor článku Andre Ballin.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko "vo väčšine prípadov" sklamal a veľkého úspechu nedosiahol. Zodpovednosť za problémy na Ukrajine, podľa novinárov Der Štandard, ukrajinský vodca ochotne hádže na Ruskú federáciu, o čom svedčí jeho posledný vyhlásenie na Valnom zhromaždení OSN.

"Samozrejme, že strata Krymu a konflikt na Donbase sú veľkým bremenom pre vedenie Kyjeva. Za sociálne problémy a nespokojnosť v iných oblastiach krajiny je na vine však Porošenko a za to vôbec Moskva nemôže, "uviedol Ballin.

Centrálna banka Ukrajiny "hrdo vyhlasuje", že HDP krajiny bude aj naďalej rásť: v roku 2020 o 3,8% v roku 2021 o 4,1%. V tomto prípade však Ukrajina opäť dosiahne ekonomickej úrovne roka 2013, spresnil autor článku.

V posledných rokoch je obyvateľstvo Ukrajiny prevažne zbedačené. Dôvodom je najmä "prudký nárast" poplatkov za plyn, pokračoval novinár rakúskych novín.

To je dôvod, prečo podľa Ballina, hlavní rivali Petro Porošenko v boji na post prezidenta Ukrajiny Júlia Tymošenková a Vladimir Zelenskij vsádzajú vo volebnom závode na sociálnu spravodlivosť.

"A Porošenko jeideálny terč. Cez predvolebné sľuby pred piatimi rokmi, oligarcha nikdy neopustil svoje obchodné impérium. V boji proti korupcii vidí mnoho Ukrajincov nástroj na odstránenie politických oponentov a konkurentov v biznise. Okrem toho sa iba rozširovala priepasť medzi západnou a východnej Ukrajinou a teraz sú šance na zlúčenie extrémne malé, "dodal novinár Der Standard.