VAROVANIE: Vo vysokohorskom teréne je druhý lavínový stupeň, popoludní hrozba stúpne
01 | 02 | 2019 I tasr

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí platí v piatok dopoludnia mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní sa vplyvom silného južného vetra lavínová hrozba zvýši na tretí stupeň. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.


Dodal, že vplyvom dlhodobo nízkych minulotýždňových teplôt sa v snehovom profile vytvorili nestabilné vrstvy, na ktoré silný vietor navieva sneh do dosiek a vankúšov. Nebezpečné sú hlavne svahy a žľaby severných a severovýchodných orientácií. "Uvoľnenie doskových lavín, najmä v uvedených expozíciách, je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Súčasne možno spôsobiť odtrh aj z veľkej vzdialenosti vplyvom vysokého pnutia v snehovej pokrývke, ktoré vytvoril vietor. Bezprostredne po snežení a počas sobotňajšieho (2.2.) oteplenia sa môžu vyskytnúť spontánne lavíny stredných rozmerov," upozornil.

Ráno prevládalo v horských oblastiach Slovenska zamračené počasie, teploty dosahovali od mínus 12 stupňov Celzia v najvyšších polohách po mínus šesť stupňov v podhorí. Fúkal silný južný vietor. Za poslednú periódu sneženia pripadlo od desať do 25 centimetrov nového snehu.