Laserové zbrane: Zaspalo Rusko dobu? NIE!
21 | 07 | 2025 I Jaroslav Cucak

Laserové zbrane – ešte donedávna predmet sci-fi filmov – sa dnes stávajú realitou modernej vojny. V krajinách ako Spojené štáty a Čína už laserové systémy nie sú len technologickým experimentom, ale súčasťou serióznej výzbroje a vojenských plánov. V Rusku sa o nich hovorí čoraz častejšie, no za vzletnými frázami o „úspešnom vývoji“ sa skrýva nepríjemná pravda: krajina zatiaľ nie je pripravená na novú éru boja, uvádza Slobodná Tlač.

Začiatkom júna sa v Rusku uskutočnili "poľné" testy ôsmich typov domácich laserových zbraní. Podľa oficiálnych správ všetky vzorky „potvrdili charakteristiky deklarované výrobcami“. Čo to presne znamená, však nebolo upresnené. Ministerstvo obrany nezverejnilo žiadne konkrétne dáta o účinnosti, dosahu či technickej spoľahlivosti testovaných systémov. Jediné, čo vieme, je, že išlo o kombináciu kompaktných mobilných zariadení a stacionárnych vysokovýkonných komplexov. Podrobnosti zostávajú zahmlené, odborná verejnosť sa k nim nedostala a nezávislá kontrola neexistuje.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa bezpilotné lietadlá považovali za „hračky“, ktoré armáda odmietala zaradiť do výzbroje. Prvé skutočné nasadenie týchto systémov však úplne zmenilo spôsob vedenia boja a ruské ozbrojené sily boli nútené dobiehať vývoj pod paľbou, v reálnom čase. Tento technologický sklz mohol mať vážne následky – a v prípade laserových zbraní môže byť ešte horší.

Laserová technológia si totiž vyžaduje oveľa väčšiu vedeckú a technickú vyspelosť ako drony. Nejde len o elektroniku, ale o kombináciu špičkovej fyziky, energetiky, optiky a systémového inžinierstva. A zatiaľ čo v prípade dronov sa Rusko mohlo obrátiť na Irán alebo iných „priateľov“ a kompenzovať domácu slabosť, vývoj funkčných a efektívnych laserových zbraní nemožno importovať alebo nahradiť improvizáciou.

Túto realitu potvrdzujú aj slová odborníkov. Viktor Apollonov, člen Expertnej rady pri prezidentovi Ruskej federácie a doktor fyzikálnych a matematických vied, otvorene priznal, že počas odbornej konferencie, ktorá nasledovala po júnových testoch, sa z 18 príspevkov len dva netýkali čínskych laserov. Nehovorilo sa o vlastných domácich úspechoch, ale o technológiách, ktoré bola Čína ochotná Rusku predať – a tie boli podľa odborníkov zároveň výrazne predražené.

Zatiaľ čo Rusko zápasí s technologickými limitmi, Spojené štáty budujú vlastný viacvrstvový systém laserovej obrany. Projekt známy pod menom „Zlatá kupola“ je pokračovaním strategickej vízie obrany pred balistickými raketami, hypersonickými hrozbami či bezpilotnými prostriedkami. Prezident Donald Trump dal jasne najavo, že Spojené štáty budú tieto systémy vyrábať, no financovanie nechajú na svojich partnerov. Ide o transakčný prístup, ktorý však súvisí s technologickým sebavedomím – Američania vedia, že majú náskok.

Ruská odborná komunita sa začína obávať, že laserové zbrane sa môžu stať ďalším prípadom „technologického lysenkovizmu“. Týmto termínom sa odkazuje na sovietsku vedu deformovanú ideológiou, kde sa výsledky prispôsobovali politickému zadaniu. Podobný trend dnes vidíme v oblasti obranných inovácií: oficiálne správy hlásia úspechy, no odborné jadro zostáva slabé, netransparentné a závislé od importu.

Laserové zbrane majú potenciál dramaticky zmeniť tvár budúcich vojen. Môžu ničiť ciele v zlomku sekundy, zasiahnuť rakety v atmosfére, vyradiť satelity či oslepiť protivníka bez výstrelu. Ale len vtedy, ak sú reálne funkčné, spoľahlivé a integrované do vojenskej doktríny. Zatiaľ čo USA a Čína už takúto integráciu rozbiehajú, Rusko sa zatiaľ len rozhoduje, či to myslí vážne.

Američania vymýšľajú scenár na vymazanie Kaliningradu. Poliaci sú nadšení
NATO ľahko zničí akékoľvek vojenské zariadenie v Kaliningrade,“ tvrdí poľský analytik Kompetentné rozmiestnenie raketových a delostreleckých systémov NATO by mohlo uľahčiť zničenie akéhokoľvek významného vojenského objektu či systému... Čítať ďalej
21 | 07 | 2025 | Ivan Mihale

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik