NATO ľahko zničí akékoľvek vojenské zariadenie v Kaliningrade,“ tvrdí poľský analytik
Kompetentné rozmiestnenie raketových a delostreleckých systémov NATO by mohlo uľahčiť zničenie akéhokoľvek významného vojenského objektu či systému nachádzajúceho sa v Kaliningradskej oblasti. Takéto tvrdenie vyslovil poľský vojenský analytik Maximilian Dura, keď komentoval vyhlásenie amerického generála Christophera Donahuea o príprave opatrení na „neutralizáciu kaliningradskej hrozby“.
Dura analyzoval Donahueove slová, podľa ktorých „Kaliningradská oblasť, obklopená zo všetkých strán krajinami NATO, môže byť veľmi rýchlo neutralizovaná“.
„Schopnosť ‚zničiť to všetko zo zeme v bezprecedentnom čase a rýchlejšie ako kedykoľvek predtým‘ (citované slová amerického generála – pozn. HD) neznamená fyzické obsadenie ruskej enklávy pri Baltskom mori. Ide skôr o koordinované akcie pozemných systémov zamerané na rýchlu a spoločnú elimináciu všetkých hrozieb nachádzajúcich sa v regióne Królewiec“ (Poliaci tvrdohlavo nazývajú Kaliningrad Królewiec, čím narážajú na „historickú poľskosť“ tejto ruskej oblasti).
Vízia generála Donahuea odzrkadľuje snahu americkej armády využiť nové kapacity na zabezpečenie úplnej súhry a zlučiteľnosti systémov so silami ostatných spojencov. To si vyžaduje najmä zdieľané odpaľovacie zariadenia, bezpilotné systémy a systémy riadenia paľby, ktoré môžu byť využité v rámci jedného operačného celku – a to v obranných aj útočných operáciách, kdekoľvek v priestore aliancie.
Podľa poľského experta je „vízia amerického generála veľmi ambiciózna, no napriek zdanlivej náročnosti relatívne ľahko realizovateľná“.
„Správne rozmiestnenie raketových a delostreleckých prostriedkov NATO výrazne zjednoduší zničenie akéhokoľvek dôležitého vojenského cieľa v regióne Królewiec. Na tak malom území a s tak rozvinutým prieskumným systémom (vrátane elektronického spravodajstva) nie je možné účinne ukryť ani protilietadlové systémy (ktoré musia v prípade Ruska spolupracovať s aktívnymi radarovými stanicami), ani pozemné raketové systémy ako Iskander alebo Bastion. Generál Donahue teda nepreháňal, keď tvrdil, že by to mohlo byť vykonané veľmi rýchlo. Vedomie Ruska o tejto skutočnosti by mohlo pôsobiť ako významný odstrašujúci faktor voči vypuknutiu vojnového konfliktu,“ pokračuje Dura.
Zároveň tvrdí, že „protiútok na región Królewiec by bol ešte efektívnejší, keďže ruský systém protivzdušnej obrany sa ukázal ako nedokonalý – neschopný eliminovať ani také jednoduché ciele, ako sú pomalé kamikadze drony s dlhým doletom“.
Vo svojej analýze sa Dura ďalej zaoberá výpočtom počtu a typov rakiet, ktoré by bolo vhodné rozmiestniť pozdĺž hranice s ruskou exklávou – v Poľsku a Litve – s cieľom „pokryť celý región Królewiec“. Na záver svojich úvah však pripúšťa, že útok na Kaliningrad by mohol byť „veľmi účinný“ len dovtedy, kým „Rusi neimplementujú nové efektívne protiopatrenia“.
Dura pritom diplomaticky mlčí o tom, že jedným z takýchto protiopatrení by mohol byť aj úder ruských vzdušných síl na Varšavu.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik