Tisíce Afgancov vrátane mnohých, ktorí pracovali pre britské sily, boli tajne presídlené do Spojeného kráľovstva. Únik údajov o ich totožnosti totiž vyvolal obavy, že by sa na nich mohol zamerať Taliban, oznámila v utorok britská vláda.
„Všetkým, ktorých informácie boli ohrozené, sa dnes úprimne ospravedlňujem,“ povedal minister obrany John Healey v Dolnej snemovni. Povedal, že ľutuje utajenie a „je hlboko znepokojený nedostatkom transparentnosti voči parlamentu a verejnosti“.
„Tento vážny incident s údajmi sa nikdy nemal stať,“ povedal Healey zákonodarcom v Dolnej snemovni.
Správy o úniku informácií prichádzajú v čase, keď sú britské verejné financie napäté a v prieskumoch verejnej mienky vedie pravicová, protiimigračná politická strana Reform UK.
Healey povedal zákonodarcom, že tabuľka obsahujúca osobné údaje takmer 19 000 ľudí, ktorí požiadali o vstup do Británie po prevzatí moci v Afganistane Talibanom, bola v roku 2022 omylom zverejnená kvôli chybe v e-maile predstaviteľa obrany. Vláda sa o úniku dozvedela až o 18 mesiacov neskôr, keď boli niektoré z údajov zverejnené na Facebooku, informuje agentúra Associated Press (AP).
Vtedajšia konzervatívna vláda sa snažila vydať súdny príkaz, ktorý by zakázal zverejnenie úniku informácií, v snahe zabrániť ďalšiemu zverejňovaniu osobných údajov. Najvyšší súd vydal príkaz známy ako superzákaz, ktorý komukoľvek zakazoval odhaliť jeho existenciu.
Vláda potom zaviedla tajný program na presídlenie Afgancov, ktorí boli najviac ohrození zo strany vládcov Talibanu v krajine.
Súdny zákaz bol zrušený v utorok v súvislosti s rozhodnutím súčasnej britskej vlády Labouristickej strany zverejniť program.
Uviedla, že nezávislé preskúmanie našlo len málo dôkazov o tom, že by uniknuté údaje vystavili Afgancov väčšiemu riziku odvety zo strany Talibanu. Preskúmanie uvádza, že Taliban mal iné zdroje informácií o tých, ktorí spolupracovali s predchádzajúcou afganskou vládou a medzinárodnými silami, a v každom prípade sa viac obával súčasných hrozieb pre svoju autoritu.
V rámci programu bolo do Británie privezených približne 4 500 Afgancov – 900 žiadateľov a približne 3 600 rodinných príslušníkov – a do jeho ukončenia sa očakáva presídlenie približne 6 900 ľudí. Toto malo vládu podľa odhadov stáť približne 2 miliardy libier, informuje agentúra Reuters.
Od roku 2021 bolo v rámci iných presídľovacích trás presídlených do Spojeného kráľovstva približne 36 000 Afgancov. No kritici tvrdia, že tisíce ľudí, ktorí pomáhali britským vojakom ako tlmočníci alebo v iných úlohách, sú stále vystavení riziku mučenia, uväznenia alebo smrti.
Sean Humber, právnik firmy Leigh Day, ktorá zastupovala mnohých afganských žiadateľov o náhradu škody, uviedol, že „katastrofálny“ únik údajov spôsobil postihnutým „úzkosť, strach a úzkosť“.
Nooralhaq Nasimi, zakladateľ britskej Asociácie pre Afganistan a Strednú Áziu, povedal, že „tisíce Afgancov, ktorí podporovali misiu Spojeného kráľovstva – z ktorých mnohí vložili svoju dôveru do tejto krajiny – boli vážne zradení.“ Vyzval vládu, aby „ponúkla zmysluplné odškodnenie a podnikla urgentné kroky na ochranu tých, ktorí sú stále v ohrození“.
Britskí vojaci boli vyslaní do Afganistanu v rámci medzinárodného nasadenia proti silám al-Káidy a Talibanu po útokoch z 11. septembra 2001. Na vrchole operácie sa v krajine nachádzalo takmer 10 000 britských vojakov, väčšinou v provincii Helmand na juhu.
Británia ukončila bojové operácie v roku 2014 a jej zostávajúce jednotky opustili Afganistan v roku 2021, keď sa Taliban vrátil k moci, dve desaťročia po jeho zvrhnutí. Návrat Talibanu spustil chaotické scény, keďže západné krajiny sa ponáhľali s evakuáciou občanov a afganských zamestnancov.
Super súdne príkazy sú pomerne zriedkavé a ich používanie je kontroverzné. Na rozdiel od bežných súdnych príkazov super súdne príkazy bránia hláseniu o tom, že boli vôbec nariadené. Hŕstka prípadov, v ktorých vyšli najavo, sa týkala celebrít, ktoré sa snažili zabrániť zverejneniu informácií o svojom súkromnom živote.
Toto je prvý známy prípad udelenia superzákazu vláde. Healey povedal, že o žiadnych ďalších nevie.
Sudca Martin Chamberlain, ktorý rozhodol o zrušení súdneho zákazu, v utorok na Najvyššom súde povedal, že príkaz o zatajení informácií „vyvolal vážne obavy týkajúce sa slobody prejavu“.
„Super súdny príkaz mal za následok úplné zastavenie bežných mechanizmov zodpovednosti, ktoré fungujú v demokracii,“ povedal. „To viedlo k tomu, čo ja opisujem ako ‚kontrolné vákuum‘.“
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik