Väčšie hrozby, chaotickejšia politika! Ako sa veci teraz menia pre von der Leyenovú
10 | 07 | 2025 I Diana Zaťková

Vitajte na skutočnom začiatku druhého funkčného obdobia Ursuly von der Leyenovej ako predsedníčky Európskej komisie. Štvrtkové hlasovanie o nedôvere znamená začiatok ťažšej éry v rokovaniach šéfky EK s opozičnými skupinami, konštatuje bruselský denník POLITICO.

Nemecká politička vo štvrtok porazila hlasovanie o nedôvere, ktoré podali pravicoví politici, a presvedčila tak prevažnú väčšinu zákonodarcov EÚ (spomedzi prítomných), aby návrh zamietli a ponechali ju vo funkcii. Stredopravicová Európska ľudová strana „dnes opäť ukázala, že sme faktorom stability pre projekt EÚ,“ zvolal po hlasovaní Manfred Weber, hlavný konzervatívny spojenec von der Leyenovej v parlamente.

A napriek tomu víťazstvo stojí predsedníčku Komisie nemalé peniaze. Nielenže bola nútená verejne obhajovať svoje konanie v takzvanom škandále Pfizergate, ale musela tiež urobiť značné ústupky skupine Socialistov a demokratov – svojim údajným spojencom – aby odrazila hrozbu, že sa ich zákonodarcovia vo štvrtkovom hlasovaní zdržia hlasovania.

Myslím si, že [von der Leyenová] konečne pochopila, čo sa deje v parlamente,“ vyhlásil poslanec René Repasi, vedúci nemeckej delegácie SPD v parlamente.

Práve prebehlo hlasovanie o NEDÔVERE Ursuly von der Leyen
Ursula von der Leyenová vo štvrtok prežila hlasovanie o nedôvere vo svojom vedení Európskej komisie. "My bojujeme ďalej!" - prízvukuje europoslanec Ľuboš Blaha. Väčšina členov Európskeho parlamentu, ktorí hlasovali o návrhu predloženom krajnou... Čítať ďalej
10 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Ostatné skupiny sledujú situáciu – a vyvodzujú závery

Jedným z nich je, že je prekvapivo jednoduché vysloviť nedôveru, ktorá má potenciál zvrhnúť najmocnejšiu inštitúciu Európskej únie: potrebných je iba 72 hlasov.

Druhým je, že nie je nevyhnutné zájsť až tak ďaleko, aby by sa zvrhla predsedníčka Komisie. Dobre formulovaná hrozba spôsobenia politických škôd a narušenia jej širšej agendy to splní dobre. Teoreticky nič nebránilo stranám v zapojení sa do tohto druhu mocenskej hry pred štvrtkovým hlasovaním.

Ale predstava zraniteľnosti von der Leyenovej uvoľnila niečo v jej súperoch aj spojencoch, čo ich povzbudilo k tomu, aby ju kritizovali spôsobmi, ktoré by predtým nerobili, a normalizovalo formu mocenskej politiky, ktorá je bežnejšia v národných parlamentoch ako v Bruseli.

V tomto zmysle bol štvrtok míľnikom: skutočným politickým začiatkom druhého funkčného obdobia von der Leyenovej pri moci.

Takto hlasovali slovenskí europoslanci o návrhu na vyslovenie nedôvery EK
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu odmietli návrh na vyslovenie nedôvery Európskej komisii (EK). Za jeho prijatie hlasovalo osem slovenských europoslancov, sedem bolo proti, informuje o tom TASR. Za vyslovenie nedôvery EK... Čítať ďalej
10 | 07 | 2025 | Gabriela Fedičová

Kto sa proti nej postaví nabudúce?

Návrh na vyslovenie nedôvery prišiel od vetvy pravice, vrátane niektorých zákonodarcov, ktorí sa prikláňajú k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, a preto ho všetky mainstreamové strany odmietli.

Ale ďalší môže prísť od ľavicovo-zeleného bloku, ktorý je rozzúrený tým, že von der Leyenová ruší veľkú časť svojej zelenej agendy. S celkovým počtom 99 kresiel v parlamente by nemali problém splniť prahovú hodnotu na vyslovenie nedôvery.

Napriek tomu najvážnejšiu hrozbu pre von der Leyen predstavujú členovia koalície, ktorí jej pomohli získať moc v rokoch 2019 a 2024, konkrétne liberálne skupiny Renew a S&D.

Ani jedna z týchto skupín – ktoré v posledných voľbách stratili značnú pôdu pod nohami – nemá záujem na zvrhnutí von der Leyenovej, pretože zostáva ich najlepšou nádejou na to, že sa aspoň niektoré z ich politických želaní presadia v zákone. Ale určite sa dozvedeli, že tiché, zákulisné rokovania s Komisiou nemusia byť najlepším spôsobom, ako dosiahnuť to, čo chcú. Poučenie z posledných týždňov je skôr také, že opak je pravdou: Tí, ktorí najhlasnejšie kričia a hrozia, najúčinnejšie presadia svoje.

Frustrovaná Európa: Šéf Pentagonu ignoruje Kyjev a Trump mení politiku za pochodu
Európa reaguje s nedôverou na najnovší obrat v politike prezidenta Donalda Trumpa voči Ukrajine. Pripravuje sa preto na rôzne scenáre vrátane nového prerušenia dodávok zbraní do Kyjeva alebo stiahnutia amerických vojsk zo subkontinentu.... Čítať ďalej
10 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik