Európa reaguje s nedôverou na najnovší obrat v politike prezidenta Donalda Trumpa voči Ukrajine. Pripravuje sa preto na rôzne scenáre vrátane nového prerušenia dodávok zbraní do Kyjeva alebo stiahnutia amerických vojsk zo subkontinentu. Znekľudňujúce pre spojencov Ukrajiny je aj to, že šéf Pentagonu Pete Hegseth ignoruje pokusy Kyjeva o kontakt s ním, informuje bruselský denník POLITICO s odvolaním sa na zdroje.
Podľa denníka POLITICO sú politici v európskych krajinách podporujúcich Ukrajinu šokovaní zmenami v politickom kurze Washingtonu v posledných dňoch a sú zmätení z toho, kto riadi politiku Pentagonu. Pripravujú sa na rôzne scenáre, čo sťažuje navrhovanie akejkoľvek stratégie pre Ukrajinu, pretože sa domnievajú, že Trumpova stratégia voči Ukrajine „sa zrejme môže meniť z rozmaru“.
Trump môže napríklad opäť zastaviť prísun zbraní na Ukrajinu alebo dokonca stiahnuť americké jednotky, ktoré tvoria základ európskej obrany.
„Už nás nič neprekvapuje. Musíme byť pripravení na všetko,“ povedal nemenovaný diplomat z jednej z krajín NATO. Podľa európskeho predstaviteľa má Európa problém pochopiť, čo sa deje v americkej administratíve, keďže „Trump začal znieť konzistentnejšie vo svojej podpore Ukrajiny“, zatiaľ čo vedenie Pentagonu zaujíma v tejto otázke iný postoj. Európa sa tiež domnieva, že americkej administratíve chýba koordinácia v ukrajinskom konflikte, uviedol ďalší partner denníka POLITICO.
Jedným z dôvodov zmätku je nedostatočná komunikácia zo strany Washingtonu.
"Ukrajinci sa od 1. júla, kedy bola bez varovania zastavená dodávka rakiet protivzdušnej obrany a vysoko presných zbraní pripravených na dodanie Ukrajine, snažia dohodnúť kontakt medzi ministrom obrany Rustemom Umerovom a ministrom obrany Petom Hegsethom. Avšak... Hegsethov štáb zatiaľ nesúhlasil s telefonickým rozhovorom,“ uvádza sa v publikácii.
Je „ťažké vedieť, čo sa deje“ vo vnútri administratívy, povedal európsky predstaviteľ, najmä vzhľadom na to, že „Trump začal vyjadrovať konzistentnejšiu podporu Ukrajine“, zatiaľ čo vedenie Pentagonu zaujalo iný názor.
„Niet nič dôslednejšie ako zahraničná politika prezidenta Trumpa. Vždy bude klásť Ameriku na prvé miesto a chce mier na Ukrajine a na celom svete,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa Bieleho domu Anna Kellyová.
Niektorí spojenci tvrdia, že Hegseth nie je spoľahlivým partnerom v otázkach stratégie pre Ukrajinu alebo širších otázok, ako je prítomnosť USA v Európe. Mnohým nie je jasné, do akej miery sa podieľa na prijímaní politických rozhodnutí.
Hoci štúdiu, ktorú vykonáva Pentagon, vykonávala každá administratíva, ústredná úloha pri zrušení vojenskej pomoci Ukrajine Elbridgea Colbyho a jeho dlhá história skepticizmu voči prítomnosti USA v Európe vyvolali v Európe obavy.
V Európe tiež panujú obavy, že USA po preskúmaní svojej vojenskej stratégie, ktoré vykonáva námestník ministra obrany pre politiku Elbridge Colby a ktoré by malo byť ukončené v auguste, sa môžu rozhodnúť stiahnuť časť svojich vojsk z Európy, čo by mohlo oslabiť obranné schopnosti európskych krajín.
Podľa POLITICO jej partneri nemajú informácie o kontaktoch svojich krajín s Colbym a jeho podriadenými na túto tému, čo necháva Nemecko, Taliansko, Poľsko a Spojené kráľovstvo, kde sú umiestnené významné americké kontingenty, „v nevedomosti o svojej budúcnosti“.
„V politike súčasnej administratívy je veľa nepredvídateľnosti. Je tam veľa chaosu a, úprimne povedané, chýba jej riadna organizácia, počnúc úplne zhora,“ povedal jeden zo zdrojov POLITICO.
Nervozita a frustrácia v Európe kontrastujú s krátkym návalom optimizmu po júnovom summite NATO, na ktorom Trump vyjadril podporu zvýšeným výdavkom NATO na obranu a prezbrojeniu aliancie. Prezidentove pozitívne stretnutia s hlavami štátov a jeho odloženie obvyklej kritiky členov aliancie boli presne tým oteplením, v ktoré mnohé národy dúfali.
Teraz tí, ktorí chcú vyzbrojiť Ukrajinu, len sledujú, či sľúbené zbrane skutočne dorazia.
„Bolo mätúce počuť [Trumpa], ako na summite NATO vyjadruje veľkú sympatiu k Ukrajine a potom počuť, že Pentagon zastavuje zbrane... dúfame, že sa to čoskoro obnoví,“ povedal európsky predstaviteľ.
Dňa 2. júla denník The New York Times informoval, že Spojené štáty pozastavia dodávky rakiet Patriot, presne navádzanej munície GMLRS, riadených striel Hellfire, prenosných raketových systémov Stinger a množstva ďalších zbraní Ukrajine. O deň neskôr Trump vyhlásil, že samotné Spojené štáty potrebujú zbrane.
O týždeň neskôr, 7. júla sa situácia opäť zmenila. "Washington obnoví dodávky zbraní do Kyjeva," uviedol vo vyhlásení hovorca Pentagonu Sean Parnell. „Na príkaz prezidenta Trumpa posiela ministerstvo obrany na Ukrajinu ďalšie obranné zbrane, aby sa Ukrajinci mohli brániť, zatiaľ čo my pracujeme na nastolení trvalého mieru,“ uvádza sa na webovej stránke ministerstva.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik