Varovanie pre Britániu: Nový variant Covidu „Stratus“ sa šíri alarmujúcou rýchlosťou
04 | 07 | 2025 I Jaroslav Cucak

Spojené kráľovstvo opäť čelí vírusu, tentoraz v podobe vysoko nákazlivého variantu s názvom Stratus. Virológovia varujú, že ide o „rekombinantný kmeň“ koronavírusu – teda genetickú zmes viacerých mutácií, ktoré spolu vytvárajú ideálne podmienky na šírenie. Kým niektorí ho označujú za evolučnú náhodu, iní o ňom hovoria ako o „Frankensteinovom variante“, informuje Mirror.

Podľa britskej Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) sa podiel tohto variantu (oficiálne XFG) medzi pozitívnymi prípadmi v Anglicku zvýšil z 10 % v máji 2025 na takmer 40 % v polovici júna. Podobný trend hlásia aj iné krajiny – napríklad India, kde Stratus na konci mája tvoril už 22,7 % sekvenovaných vzoriek.

Profesor Lawrence Young, virológ z University of Warwick, varuje, že zvýšená „konkurencieschopnosť“ variantov XFG a XFG.3 je dôsledkom mutácií, ktoré umožňujú vírusu efektívne obchádzať imunitnú odpoveď organizmu – vrátane tej získanej očkovaním.

Čo presne je Stratus?

Variant Stratus vznikol rekombináciou dvoch predchádzajúcich línií – LF.7 a LP.8.1.2. Tieto línie sa stretli v jednej hostiteľskej bunke, kde si „vymenili“ genetický materiál. Výsledkom je vírus s hybridnými vlastnosťami: rýchlosť šírenia Omicronu a imunitný únik typický pre neskoršie mutácie.

Niektoré zo špecifických mutácií (napr. na pozíciách aminokyselín 478 a 487) znižujú schopnosť imunitného systému včas identifikovať vírus a neutralizovať ho.

Príznaky známe, no zradné

Stratus sa najčastejšie prejavuje:

  • suchým, podráždeným hrdlom a chrapľavým hlasom,

  • bolesťou hlavy,

  • únavou a svalovou slabosťou,

  • miernou horúčkou.

Tieto príznaky si mnoho ľudí mýli s bežným prechladnutím alebo alergiou, čo zvyšuje riziko nekontrolovaného šírenia.

Aké je riziko?

Hoci zatiaľ neexistuje dôkaz, že Stratus spôsobuje ťažší priebeh choroby, odborníci varujú, že by mohol viesť k novej vlne infekcií, najmä v populáciách s nízkou mierou preočkovania.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila variant Stratus do kategórie „variant pod monitoringom“. Zatiaľ ho nepovažuje za globálnu hrozbu, no vývoj situácie pozorne sleduje.

Vakcíny a ochrana

Podľa virologických analýz je účinnosť vakcín proti Stratusu mierne znížená – neutralizácia protilátkami je asi dvojnásobne slabšia než pri bežných kmeňoch Omicronu. Napriek tomu vakcíny naďalej chránia pred vážnym priebehom a hospitalizáciou.

Zároveň sa testujú aktualizované očkovacie látky, ktoré by mohli cieliť aj na nové mutácie v spike proteíne tohto variantu.

Ostražitosť namiesto paniky

Variant Stratus pripomína, že Covid-19 je stále medzi nami a jeho vírusové línie sa vyvíjajú. Hoci zatiaľ nejde o katastrofický scenár, rýchle šírenie, schopnosť unikať imunite a nejasný vývoj si vyžadujú pozornosť nielen vedcov, ale aj verejnosti.

Odborníci odporúčajú:

  • Všímať si nové príznaky (najmä podráždené hrdlo, chrapot),

  • Neignorovať ani mierne symptómy,

  • Zvážiť posilňovaciu dávku vakcíny,

  • Dodržiavať hygienické opatrenia najmä vo vnútorných priestoroch s veľkým počtom ľudí.

Pandémia síce stratila na sile, ale vírus, ako ukazuje Stratus, stále hľadá nové cesty, ako prežiť.

Kráľovský vlak po 156 rokoch služby končí; kráľ Karol III. sa snaží šetriť
Britský kráľ Karol III. sa rozhodol vyradiť z prevádzky kráľovský vlak, ktorý slúžil monarchii od čias kráľovnej Viktórie. Podľa kráľovského paláca vlak už nie je ekonomicky udržateľný. Toto rozhodnutie prišlo v čase, keď financovanie monarchie z... Čítať ďalej
04 | 07 | 2025 | Jaroslav Cucak/TASR

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik