Kráľovský vlak po 156 rokoch služby končí; kráľ Karol III. sa snaží šetriť
04 | 07 | 2025 I Jaroslav Cucak/TASR

Britský kráľ Karol III. sa rozhodol vyradiť z prevádzky kráľovský vlak, ktorý slúžil monarchii od čias kráľovnej Viktórie. Podľa kráľovského paláca vlak už nie je ekonomicky udržateľný. Toto rozhodnutie prišlo v čase, keď financovanie monarchie z verejných zdrojov stúpne o ďalších 46 miliónov libier na najbližšie dva roky.

Ako v noci na piatok informovala agentúra AP, prvé kráľovské vozne dala v roku 1869 postaviť kráľovná Viktória, prapraprastará matka Karola III.

Aktuálna verzia kráľovského vlaku má deväť vozňov, z ktorých posledný pribudol v roku 1986. V uplynulom finančnom roku sa však vlak využil iba dvakrát, pričom tieto cesty stáli takmer 80.000 libier.

James Chalmers, správca kráľovskej pokladnice (Keeper of the Privy Purse), uviedol, že kráľ súhlasil s vyradením vlaku v roku 2027.

„Kráľovský vlak bol po desaťročia súčasťou verejného života a tí, ktorí ho obsluhovali, sa oň starali s láskou. No pri pohľade do budúcnosti sa nemôžeme viazať na minulosť,“ objasnil Chalmers. Dodal, že nastal čas „s úctou sa rozlúčiť“, aby sa verejné prostriedky používali rozumne a efektívne.

Aj keď má kráľ na vlak osobné spomienky, jeho ďalšia prevádzka by si vyžiadala vysoké náklady, uviedli palácoví úradníci. Nie je však jasné, koľko by sa zrušením vlaku ušetrilo.

Oznámenie nasledovalo po zverejnení výročnej správy o štátnom príspevku (Sovereign Grant), ktorý pokrýva náklady na personál, údržbu kráľovských palácov a oficiálne cesty. Jeho výška je aktuálne stanovená na 12 percent zo zisku Crown Estate — majetkového portfólia patriaceho monarchii, ktorého správcom je štát.

V dôsledku prudkého nárastu príjmov z prenájmu morských veterných elektrární sa zisk Crown Estate výrazne zvýšil, čo znamená, že Sovereign Grant vzrastie z 86,3 milióna na 132 miliónov libier ročne v najbližších dvoch rokoch. Tieto prostriedky budú použité aj na dokončenie rekonštrukcie Buckinghamského paláca, ktorá si vyžaduje ešte približne 100 miliónov libier.

Republikáni označili správy o nákladoch monarchie za zavádzajúce - podľa nich kráľovská rodina stojí daňových poplatníkov vyše pol miliardy libier ročne.

James Chalmers však argumentuje, že medzinárodný význam monarchie nemožno podceňovať. Citoval prieskum, podľa ktorého je monarchia najväčším faktorom ovplyvňujúcim vnímanie Spojeného kráľovstva v zahraničí.

Ukrajina má vážny problém: V zahraničí je približne 720-tisíc jej školákov. Koľkí z nich sa vrátia?
Zrejme nikto nepochybuje o tom, že počas vojny ide vzdelanie tak trochu do úzadia. A toto sa teraz deje aj na Ukrajine, odkiaľ tamojší študenti odchádzajú za lepším vzdelaním do zahraničia. Vojna na Ukrajine síce nie je na celom území, ba na... Čítať ďalej
04 | 07 | 2025 | Jozef Uhlárik

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik