Zákaz v EÚ pre maloletých? Sen rodičov - puberťáci bez sociálnych sietí
01 | 07 | 2025 I Diana Zaťková

Európska komisia je otvorená myšlienke, že krajiny si stanovia vlastný minimálny vek pre používanie sociálnych médií. Uvádza sa to v návrhu usmernení, do ktorého nahliadlo POLITICO.

Minimálny vek na prístup k produktom

Usmernenia, ktoré Komisia práve dokončuje, hovoria o tom, ako by mali platformy implementovať ustanovenia zákona o digitálnych službách (DSA) týkajúce sa ochrany maloletých.

Najnovší návrh, ktorý bol zverejnený minulý týždeň, uvádza možnosť vnútroštátnych zákonov, ktoré predpisujú „minimálny vek na prístup k určitým produktom alebo službám“ na platformách vrátane sociálnych médií. Zdá sa, že návrh je potvrdením, že zákazy sú možné.

Keďže krajiny EÚ, medzi nimi najmä Francúzsko, pokračujú v zavádzaní národných opatrení na obmedzenie prístupu detí k sociálnym sieťam, ako sú TikTok a Instagram, predmetom diskusie je, či sú tieto opatrenia zlučiteľné so zákonom o digitálnych službách.

Macron v júni v reakcii na smrteľné dobodanie asistenta učiteľa na strednej škole na predmestí Paríža povedal, že Francúzsko už "nemôže čakať" so zákazom sociálnych médií pre deti mladšie ako 15 rokov. K dobodaniu došlo mesiac po tom, čo tínedžer zabil študenta pri podobnom incidente na strednej škole v Nantes.  

Tieto incidenty prinútili francúzsku vládu držať deti ďalej od obsahu, ktorý považuje za škodlivý, a urobili z Francúzska epicentrum ostrej debaty v celej Európe a na Západe o zavedení obmedzení používania sociálnych médií a smartfónov s cieľom lepšie chrániť deti pred online obsahom. 

Viac v článku:

Stret Paríža s Bruselom! Macron chce deťom zakázať sociálne siete
Francúzsko čelí zložitej právnej a technologickej výzve. Chce zaviesť zákaz sociálnych médií pre osoby mladšie ako 15 rokov. Francúzsky prezident Emmanuel Macron je odhodlaný zakázať deťom používanie sociálnych médií. V ceste mu stoja len súdne... Čítať ďalej
12 | 06 | 2025 | Diana Zaťková

Nočná mora technologických spoločností

Predstavitelia odvetvia tvrdia, že vnútroštátne opatrenia zvyšujú fragmentáciu a sú v rozpore so zákonom o digitálnych médiách (DSA), ktorý je prelomovým nariadením EÚ o sociálnych médiách a za ktorého presadzovanie je zodpovedná Komisia.

Ochranu maloletých online upravuje zákon o digitálnych službách, čo je nariadenie platné v celej EÚ, ktoré Európskej komisii udeľuje dohľad nad veľmi veľkými online platformami, ako sú napríklad hlavné sociálne médiá.

Andy Yen, generálny riaditeľ spoločnosti Proton, ktorá sa zaoberá technológiami na ochranu súkromia, pre POLITICO povedal, že „v skutočnosti nediskutujeme o overovaní veku detí, ale o tom, či má zmysel overovať vek u všetkých. A ak sa overovanie veku vykonáva u všetkých, určite to bude mať za následok aspekty ochrany súkromia a bezpečnosti.“  

Pre regulačné orgány aj technologické firmy je presadzovanie zákazu sociálnych médií pre deti nočnou morou. 

Napriek zákonnej ochrane má v Dánsku takmer polovica detí mladších ako 10 rokov účty na sociálnych sieťach, uviedla minulý týždeň ministerka pre digitálne technológie Caroline Stage Olsenová. „Neexistujú žiadne údaje“, ktoré by naznačovali, že tento druh zákazov je účinný, povedala Jessica Piotrowski, predsedníčka Fakulty komunikačného výskumu na Amsterdamskej univerzite a poradkyňa YouTube pre otázku ochrany maloletých.  

Namiesto toho existujú „niektoré údaje, ktoré v skutočnosti naznačujú, že keď sa pokúsite o zákaz, môže im to v skutočnosti uškodiť, pretože [neplnoletí] si namiesto toho nájdu iné spôsoby,“ povedala Piotrowski.

Ideologický tlak na školách po celom Slovensku! Kto financuje Púchovského?
Asistent poslanca Progresívneho Slovenska Jaroslava Spišiaka David Púchovský bude aj v školskom roku 2025/2026 pokračovať v prednáškach so svojím tímom na školách. Hlavný cenzor za vlád v rokoch 2020-23 to oznámil na facebookovej stránke Hoaxy a... Čítať ďalej
01 | 07 | 2025 | Roman Martiška

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:   https://t.me/hlavnydennik