Protisuverénna hystéria v Bruseli v poslednej dobe dosiahla takmer neuveriteľnú úroveň. Jeden proeurópsky spravodajský web zašiel až tak ďaleko, že vyzval na „vojnu“ proti slovenskej a maďarskej vláde len preto, že odmietajú podpísať 18. balík sankcií proti Rusku, kým nedostanú záruky, že EÚ neohrozí ich energetickú bezpečnosť, informuje server The European Conservative.
Rozzúrený odkaz napísal redaktor zahraničia Andrew Rettman a objavil sa v pondelkovom vydaní denného spravodajcu EUobserver, liberálneho, pro-establišmentového spravodajského webu so sídlom v Belgicku.
Rettman začal tým, že slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského premiéra Viktora Orbána nazval „kremeľskými šľachticmi“ za to, že minulý týždeň zablokovali najnovšie návrhy sankcií – hoci schválili predĺženie všetkých predchádzajúcich 17 balíčkov – a potom vyzval EÚ, aby im neposkytla žiadne ústupky, ale „namiesto toho im všetko vzala“.
Redaktor sa nezdržal a jasne vyzval Brusel, aby zintenzívnil svoju politicky motivovanú právnu prax ako prostriedok vydierania, bez toho, aby sa čo i len tváril, že ide o právny štát alebo demokraciu: "Udrite ich čímkoľvek, čím sa dá: zmrazením finančných prostriedkov, konaniami o porušení predpisov, súdnymi spormi, dotieravými auditmi, verejnými urážkami, bojkotmi."
Rettman mal aj pre ostatné členské štáty priateľskú „radu“: začať špehovať Budapešť a Bratislavu v nádeji, že vykopú niečo kompromitujúce, čo by sa dalo ďalej použiť na vydieranie suverénnych vlád. „Zapojte svoje spravodajské služby a dajte maďarským/slovenským/európskym novinárom do rúk tvrdú pravdu,“ napísal. "Ak títo dvaja malí zradcovia chcú vojnu s EÚ – dajme im ju."
Hoci tieto slová určite patria medzi najradikálnejšie príklady verejnej diskusie v Bruseli, nepredstavujú izolovaný názor. V skutočnosti ich umožnili nekonečné ohováračské kampane EÚ proti každému, kto sa odváži postaviť proti hlavnému prúdu – a to znamená predovšetkým konzervatívne, suverénne vlády.
Po prvé, nazývať demokraticky zvolených lídrov „zradcami“, pretože uprednostňujú svoje vlastné národné záujmy pred záujmami Bruselu, nie je ani pekné, ani nedáva zmysel – ak vôbec, malo by sa to vzťahovať na tých, ktorí obetujú svoje národy za body od Uršuly – ale každý má právo na svoj názor.
Skutočnosť, že Rettman vyzýva na totálne inštitucionálne zneužívanie, čím porušuje všetky demokratické princípy, na ktorých bola EÚ postavená, je však oveľa vážnejšia – a nebezpečnejšia – vec, myslí si redaktor konzervatívneho serveru.
EÚ už aj tak neustále narúša suverenitu členských štátov a zároveň pri každej príležitosti využíva zákon a svoj sebecký výklad „hodnôt EÚ“ proti konzervatívcom ako zbraň. Niektorým to zjavne nestačí a chcú nechať ekonomicky vykrvácať dva členské štáty, kým sa ich občania nepoučia a nenahradia svoje vlády vládami, ktoré rozumejú straníckej línii.
Navyše, celý argument, že Maďarsko a Slovensko vetujú sankcie, pretože sú ruskými bábkami, je v najlepšom prípade neuveriteľne úzkoprsý, alebo v najhoršom prípade vyslovene zlý.
Obe krajiny už vyhlásili, že nemajú problém s obsahom 18. balíka. Problém však majú so samostatným návrhom v rámci nástroja REPowerEU, ktorý by pre všetky členské štáty EÚ uložil povinnosť úplne ukončiť dovoz ruskej energie do konca roka 2027, nech to bude stáť čokoľvek.
Ako The European Conservative už vysvetlil, návrh nemá žiadny vplyv na väčšinu západoeurópskych krajín, ktoré buď už nahradili ruskú ropu a plyn, alebo majú zavedenú potrebnú infraštruktúru, aby tak mohli urobiť okamžite.
V strednej Európe je však situácia úplne iná. Už len kvôli svojej geografii by boli vnútrozemské krajiny Slovensko a Maďarsko enormne znevýhodnené, ak by sa legislatíva prijala, odrezali by sa od ruského plynu a boli by nútené obrátiť sa na oveľa drahšie alternatívy – čo by spôsobilo, že ceny energií v domácnostiach by sa cez noc štvornásobne zvýšili.
Namiesto znižovania energetickej závislosti, ako tvrdí Brusel, by nové opatrenia spôsobili, že stredoeurópske členské štáty budú úplne závislé od jediného zdroja západného LNG, dodávaného cez ich susedov. Maďarsko by bolo úplne závislé od chorvátskych LNG terminálov (ktoré od začiatku vojny päťnásobne zvýšili svoje tranzitné poplatky) a Slovensko by nemalo inú možnosť, ako nakupovať nórsky plyn cez Nemecko, čím by stratilo aj dôležité tranzitné poplatky, ktoré v súčasnosti zarába za dodávky do Česka a Rakúska.
Okrem toho, súčasné zmluvy EÚ ( článok 194 ZFEÚ ) výslovne uvádzajú, že Brusel nemá právo hovoriť žiadnemu členskému štátu, od koho môže alebo nemôže nakupovať energiu, čo znamená, že návrh porušuje základné zákony EÚ. Ale zrejme je v poriadku, ak je namierený proti Rusku.
Bolo by to menší problém, keby bolo opatrenie prezentované ako sankcia (čo technicky je), ktorá spadá do zahraničnej politiky a vyžaduje jednomyseľné schválenie. Komisia sa však snaží obísť národné veto tým, že z neho robí legislatívu o „obchode a energetike“, ktorá vyžaduje iba podporu kvalifikovanej väčšiny.
To nedáva Slovensku a Maďarsku inú možnosť, ako využiť svoje veto niekde inde – napríklad v 18. sankčnom balíčku – v snahe zachrániť si ekonomiku a energetickú bezpečnosť.
Nie že by na všetkých týchto technických detailoch v Bruseli záležalo. Komisii – alebo EUobserveru – je úplne jedno, či dve krajiny predstavujúce len 3 % EÚ udržia ruský plyn v prúde, pokiaľ zvyšných 97 % im zastaví dodávky. Záleží im na vládach, ktoré sa odmietajú riadiť pravidlami – a sú ochotné urobiť čokoľvek, aby ich zvrhli.
Ak to znamená, že 15 miliónov ľudí bude trpieť, kým nebudú voliť „správne“ strany, nech sa páči. Len ich „udrite čímkoľvek, čím sa dá“.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik