EÚ NA CHVOSTE! Trump nazýva Európsku úniu horšou ako Čína 
13 | 05 | 2025 I Diana Zaťková

Zatiaľ čo americký prezident Donald Trump napreduje v obchodných dohodách so Spojeným kráľovstvom a dokonca aj s úhlavným nepriateľom Čínou, Európska únia zostáva bokom. Odhaľuje sa tak hlboká priepasť medzi kedysi blízkymi spojencami. 

Napriek pokusom EÚ, žiadny prielom

Napriek niekoľkým pokusom o rokovania s Washingtonom o zrušení Trumpových ciel na európsky tovar sa Európskej komisii, ktorá má na starosti obchodnú politiku v mene 27 členských krajín EÚ, zatiaľ nepodarilo dosiahnuť žiadny prielom, informuje bruselský denník POLITICO.

Trump začiatkom apríla zaviedol 10-percentné základné clo spolu s 25-percentnými clami na autá a kovy. Ak sa obe strany nedohodnú do začiatku júla, vstúpi do platnosti vyššie 20-percentné clo, keďže Trump sa snaží vyrovnať transatlantický obchodný deficit, za ktorý priamo viní EÚ.

EÚ nie je prioritou

„Európa nie je pre USA prioritou. Nemyslím si, že v akejkoľvek oblasti – či už ide o obchod, obranu alebo čokoľvek iné – je Európa prioritou. A to je, samozrejme, pre Európanov v ich diskusiách s americkými predstaviteľmi trochu prekvapujúce,“ povedala Agathe Demaraisová, vedúca politická pracovníčka Európskej rady pre zahraničné vzťahy.

V Ženeve pokračujú rokovania USA s Čínou. Úplný reset vzťahov! - teší sa Trump
Rokovania medzi predstaviteľmi USA a Číny v Ženeve pokračovali v nedeľu druhým dňom. Obe strany diskutovali o tom, ako deeskalovať obchodnú vojnu, ktorá hrozí spôsobiť svetovej ekonomike veľké škody, informuje Reuters. Čínsky vicepremiér Che... Čítať ďalej
12 | 05 | 2025 | Diana Zaťková

Trump koncom minulého týždňa uzavrel dohodu s britským premiérom Keirom Starmerom o znížení amerických ciel na vývoz britských automobilov a ocele – ide o prvý takýto krok odkedy americký prezident začiatkom apríla uvalil množstvo ciel na tovar z celého sveta. 

A v pondelok Čína dosiahla svoj vlastný prielom, keď Washington a Peking znížili clá na tovar druhej strany na 30 percent, respektíve 10 percent.

Európa horšia ako Čína

O niekoľko hodín neskôr Trump nazval EÚ „horšou ako Čína“. A jeho hnev pretrváva: „Európska únia bola vytvorená s cieľom oklamať Spojené štáty,“ povedal v marci tesne predtým, ako začal svoju rozsiahlu obchodnú vojnu. 

Zatiaľ čo Washington uzatvára dohody s priateľmi aj nepriateľmi, žiadosti Bruselu o zníženie ciel zostávajú bez odozvy. Blok – a transatlantický obchodný vzťah v hodnote 1,6 bilióna eur – stagnuje v poslednej fáze boja.

„Krajiny ako India a Japonsko, a dokonca aj Vietnam, sú v súčasnosti v USA na zozname priorít vyššie ako EÚ, pretože vedia, že je to ťažké a chcú rýchle víťazstvá práve teraz,“ povedal Josh Lipsky, vedúci riaditeľ washingtonského think-tanku Atlantic Council. 

"Svet sa mení, Európa spí" - Orbán prehovoril o porážke Západu
Západná stratégia na zlomenie Ruska zlyhala, sankcie nedosiahli svoj cieľ a Rusi zabránili Ukrajine vstúpiť do NATO. Vyhlásil to v pondelok v maďarskom parlamente premiér Viktor Orbán na konferencii predsedov parlamentov EÚ. S odvolaním sa na... Čítať ďalej
12 | 05 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR

Vyjednávania Maroša Šefčoviča priniesli len zmätok

Odkedy sa Trump v januári ujal úradu, hlavný obchodný vyjednávač Komisie Maroš Šefčovič sa trikrát stretol so svojimi americkými kolegami Howardom Lutnickom, Jamiesonom Greerom a Kevinom Hassett.

Napriek foteniu s úsmevmi na tvári diskusie nepriniesli nič viac iba zmätok.

To frustruje európskych predstaviteľov, ktorí majú dojem, že ich americkí kolegovia nemajú jasné vyjednávacie ciele a vymýšľajú si veci za pochodu. „Je to absurdné,“ povedal jeden úradník EÚ s priamymi znalosťami rokovaní.

„Malo by ešte potrvať niekoľko týždňov, kým bude možná dohoda, pretože USA zrejme mnohokrát menia svoje zameranie,“ povedal úradník, ktorému bola udelená anonymita, aby mohol otvorene hovoriť o rozhovoroch za zatvorenými dverami.

Keďže sa seriózne rokovania ešte len majú začať, EÚ sa musí po špičkách prispôsobovať meniacim sa náladám svojho najväčšieho obchodného partnera. S malým účinkom. 

tasr

„Je mi jedno, či niektoré protistrany povedia, že nevedia, čo chceme,“ povedal republikánsky senátor Bill Hagerty. Americký obchodný splnomocnenec Greer dodal, že Hagerty „jasne povedal, čo chceme.“  

V snahe prekonať patovú situáciu Komisia minulý týždeň predložila zoznam potenciálnych ústupkov. Taktiež zaviedla odvetné clá na americký tovar v hodnote 95 miliárd eur, ak sa rokovania zastavia – čo je oveľa menej, ako odhad Komisie týkajúci sa rozsahu súčasných a hroziacich ciel Trumpa na 549 miliárd eur.

Trumpov obchodný poradca Peter Navarro označil krok EÚ za nekonštruktívny a provokatívny.

Tajné smsky šéfky EÚ: Vyplávajú na povrch dohody s Pfizerom o miliardách?
Súdny dvor EÚ v stredu rozhodne, či Európska komisia porušila pravidlá transparentnosti tým, že odmietla zverejniť obsah textových správ, ktoré si vymieňala Ursula von der Leyenová so šéfom Pfizeru. "Pfizergate" môže navždy zmeniť spôsob, akým EÚ... Čítať ďalej
12 | 05 | 2025 | Bari Zajačková

Malý vplyv EÚ

Keďže Trumpova administratíva minulý týždeň oslavovala svoju prvú obchodnú „dohodu“ – dohodu so Spojeným kráľovstvom, ktorá umožní dovoz amerického tovaru v hodnote miliárd dolárov na svoj trh výmenou za nižšie colné sadzby na určité produkty – jedna vec sa vyjasnila: USA majú v úmysle zachovať základnú colnú sadzbu.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň vyhlásila, že by bola ochotná stretnúť sa s Trumpom iba v prípade, že by existoval „konkrétny“ obchodný balík, o ktorom by sa dalo rokovať. 

Hoci diplomatické zmrazenie zdôrazňuje, aký malý vplyv má EÚ v Trumpovom pohľade, blok ho chce využiť vo svoj prospech – zaujatím prístupu „strategickej trpezlivosti“. 

Maďari píšu: V Bruseli zastrašujú novinárov
Zamestnanci Magyar Nemzet čelili v Bruseli, priamo v budove Európskeho parlamentu, obťažovaniu zo strany zamestnancov EP. Jeden z našich novinárov sa opýtal zamestnanca parlamentu, prečo ich sleduje, a dostal prekvapivú odpoveď. V priestoroch... Čítať ďalej
13 | 05 | 2025 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik