Súdny dvor EÚ v stredu rozhodne, či Európska komisia porušila pravidlá transparentnosti tým, že odmietla zverejniť obsah textových správ, ktoré si vymieňala Ursula von der Leyenová so šéfom Pfizeru. "Pfizergate" môže navždy zmeniť spôsob, akým EÚ elity "kšeftujú" za zatvorenými dverami.
Prípad je pre von der Leyenovú právne mimoriadne chúlostivý. Nielen že osobne podpísala najväčšiu vakcínovú zmluvu Únie – v hodnote miliárd eur – ale zároveň predsedá inštitúcii, ktorá má dohliadať na dodržiavanie práva EÚ vrátane zásad transparentnosti a zodpovednosti. Ak súd rozhodne proti nej, poskytne politickú muníciu širokému spektru kritikov.
Bola by to obrovská hanba len pár mesiacov po tom, čo verejne sľubovala, že bude obhajovať štandardy transparentnosti, efektívnosti a bezúhonnosti vo svojom druhom funkčnom období.
"Toto súdne rozhodnutie by mohlo znamenať zlomový bod pre transparentnosť v EÚ," uviedla Shari Hindsová z Transparency International. "Keď ide o kľúčové rozhodnutia, najmä tie, ktoré sa týkajú verejného zdravia, tajnostiam by sa malo vyhýbať."
Prípad iniciovali The New York Times. Existencia správ bola odhalená v rozhovore pre noviny v apríli 2021, kde Bourla opisoval ich výmeny ako podporujúce "hlbokú dôveru" a uľahčujúce rokovanie o významnej vakcínovej dohode. Táto zmluva, finalizovaná v máji 2021, zahŕňala záväzok EÚ kúpiť až 1,8 miliardy dávok vakcíny Pfizer-BioNTech, jednoznačne najväčší zo všetkých kontraktov podpísaných Bruselom.
Európska ombudsmanka zistila v roku 2022, že neschopnosť Komisie hľadať predmetné textové správy predstavovala "zlú správu". Emily O'Reillyová, ombudsmanka v rokoch 2013-2025, to nazvala "budíčkom" pre inštitúcie EÚ.
Povedala, že transparentnosť sa za vlády von der Leyenovej zhoršila. A osobitne kritizovala samotnú predsedníčku, obviňujúc ju z vytvárania kultúry "zadržiavania vecí" z politických dôvodov. Skritizovala tiež neprítomnosť von der Leyenovej na jedinom súdnom pojednávaní v tomto prípade. "Slon, ktorý nebol v miestnosti," povedala. "Jediná osoba, ktorá by nám mohla všetko povedať, tam nebola."
Komisia v stanovisku uviedla, že "nikdy nepopierala výmenu textových správ s generálnym riaditeľom Pfizeru", no dodala, že výmena správ "neznamená, že sa o zmluvách rokovalo na tejto úrovni alebo dokonca prostredníctvom výmeny textových správ."
Vyšetrovaniu sa venuje aj Európska prokuratúra, ktorá potvrdila, že jej úrad nedávno vypočul úradníkov Komisie ohľadom toho, ako prebiehali rokovania o vakcínach.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik