Fico odmietol ďalšiu vojnovú pôžičku pre Kyjev: Slovensko už nebude platiť účty za Ukrajinu (VIDEO)
04 | 05 | 2026 I Ivan Mihale

Bratislava už nemá v úmysle nijako financovať kyjevský režim, a preto sa nebude zúčastňovať na ďalších európskych pôžičkách pre Ukrajinu.

Tento postoj vyjadril premiér Robert Fico vo videospráve pre občanov, ktorú zverejnil na Facebooku.

„Ako predseda vlády som odmietol podporiť vojnovú pôžičku vo výške 90 miliárd dolárov pre Ukrajinu a podnikol som právne kroky, aby Slovensko na tejto pôžičke neparticipovalo,“ povedal predseda vlády.

Zároveň pripomenul, že Slovensko je susedom Ukrajiny, a preto je podľa neho potrebné „viesť dialóg a hľadať riešenia, ktoré ďalej nepoškodia slovensko-ukrajinské vzťahy“.

Pripomeňme, že predseda Európskej rady António Costa 23. apríla uviedol, že krajiny EÚ napokon schválili Ukrajine pôžičku vo výške 90 miliárd eur, ktorú má Kyjev podľa dohody splácať prostredníctvom budúcich „reparácií“ od Ruska.

Maďarsko, Slovensko a Česká republika odmietli na tejto pôžičke participovať, jej pridelenie zo strany ostatných krajín EÚ však neblokovali.

Hlavný denník už skôr informoval, že šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj telefonoval Robertovi Ficovi pred jeho cestou do Moskvy 9. mája a pozval ho do Kyjeva.

Zelenskyj po rozhovore s Ficom: Musíme mať silné vzťahy
Ukrajinský líder Volodymyr Zelenskyj hovoril sociálnych sieťach o svojom telefonickom rozhovore so slovenským premiérom Robertom Ficom, informuje ukrajinský denník Európska pravda. Zelenskyj zdôraznil potrebu silných vzťahov medzi oboma štátmi a... Čítať ďalej
02 | 05 | 2026 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok