BLITZKRIEG ZLYHAL! Generál odhalil skutočné straty USA vo vojne s Iránom
07 | 03 | 2026 I Diana Zaťková
Eskalácia na Blízkom východe pokračuje! Irán hlásil sériu útokov na ciele USA a spojencov. V tejto súvislosti experti čoraz častejšie tvrdia, že počiatočné očakávania rýchlej vojenskej kampane zlyhali a konflikt by sa mohol predĺžiť. Podľa expertov USA podcenili svoje straty v Iráne stonásobne, informuje Top News.
Útok na americkú lietadlovú loď

Zbor islamských revolučných gárd (IRGC) oznámil útok dronom na americkú lietadlovú loď USS Abraham Lincoln (CVN-72), ktorá sa nachádzala v Ománskom zálive. Podľa iránskej strany loď po incidente opustila oblasť.

Vojenský expert a kapitán prvého hodnosti vo výslužbe Vasilij Dandykin poznamenal, že samotné drony pravdepodobne nespôsobia lodi kritické poškodenie, ale skutočnosť, že sa dostali k lietadlovej lodi, je významná.

„Dron, samozrejme, nie je strela; jeho sila je oveľa menšia. Ale skutočnosť, že drony prenikli obranou eskortných lodí alebo úderných skupín – torpédoborcov – je zvyčajne úspech... Potopiť Lincoln je veľmi ťažké. Bol navrhnutý tak, aby ho mohli zasiahnuť torpéda... A na zneškodnenie lode ich je potrebných veľa,“ vysvetlil expert v rozhovore pre Argumenty i Fakty .

Podľa neho hlavným cieľom takýchto útokov nemusia byť ani tak samotné lode, ako skôr lietadlá na ich palube. „Na palubu lietadlovej lode je potrebné umiestniť niekoľko rakiet, aby sa zabránilo lietadlám v lete. To je kľúčové, pretože najdôležitejšou zbraňou tejto lode je lietadlo, ktoré nesie,“ dodal Dandykin.

Podľa jeho slov môže lietadlová loď pojať až šesťtisíc osôb vojenského personálu a približne sto bojových lietadiel.

Útoky na vojenské ciele

Irán tiež tvrdil, že zasiahol niekoľko pozemných cieľov vrátane americkej leteckej základne Ali al-Salem v Kuvajte, ako aj izraelské ciele, ako napríklad leteckú základňu Ramat David a radarový komplex na vrchu Meron v severnom Izraeli.

Generálmajor vo výslužbe Sergej Lipovoj, sa domnieva, že útok na základňu Ali al-Salem mohol spôsobiť vážne škody. „Skutočnosť, že tam vypukol rozsiahly požiar, naznačuje, že tento komplex alebo sklad paliva bol úplne vyradený z prevádzky vrátane lietadiel a vojenskej techniky, ktoré sa tam nachádzali,“ povedal.

Podľa Lipovoja Teherán útočí na ciele spojené so Spojenými štátmi a Izraelom, aj keď sa nachádzajú na území iných krajín.

Odhady strát

Expert tiež uviedol, že oficiálne údaje o stratách sa môžu výrazne líšiť od skutočných. „Od začiatku vojny na Blízkom východe Irán varoval a teraz podniká vážne údery proti vojenským základniam v oblasti Perzského zálivu vrátane Kuvajtu. Irán už týmto zariadeniam spôsobil značné škody a Američania sa budú snažiť nejako zakryť svoje straty, nielen vo vybavení, ale aj v personáli,“ povedal.

Podľa amerického ústredného velenia bolo počas eskalácie zabitých šesť amerických vojakov. Irán medzitým tvrdí výrazne vyššie straty – od začiatku konfliktu bolo zabitých a zranených viac ako 680 amerických a izraelských vojakov.

Blitzkrieg zlyhal

Podľa Lipovoja sa počiatočné očakávanie rýchleho vojenského úspechu nenaplnilo. „Už dnes môžeme povedať, že blesková vojna, s ktorou USA a Izrael počítali, zlyhala. Boje sa začínajú stávať dlhodobými, čo je škodlivé pre Izrael a USA a pre globálnu ekonomiku ako celok, keďže ceny palív a energií prudko klesli. Vojna na Blízkom východe ovplyvnila celú ekonomiku, najmä európsku. A Amerika sa snaží nájsť východisko z tejto situácie, ale zatiaľ sa jej to ťažko darí,“ poznamenal generál.

Taktiež pripustil, že štáty regiónu by mohli prehodnotiť dohody o rozmiestnení amerických vojenských zariadení. „Táto situácia by mohla poškodiť politický imidž Američanov v Perzskom zálive,“ zdôraznil Lipovoy.

Pripomeňme si, že 28. februára Izrael a Spojené štáty zaútočili na ciele v Iráne. Americký prezident Donald Trump potvrdil začatie operácií Epic Fury a Roaring Lion proti islamskej republike a vyhlásil, že „bomby budú padať všade“.

Teherán v reakcii na to spustil operáciu True Promise IV, ktorá zahŕňala údery na izraelské územie a americké vojenské základne na Blízkom východe.

Zasiahla Čína? Irán „ustupuje“: „Žiadne ďalšie útoky.“ USA posielajú tretiu lietadlovú loď
Situácia na Blízkom východe dosiahla vrchol. Zahraničné médiá teraz otvorene informujú, že Irán sa chystá začať vojnu so susedným Azerbajdžanom (Teherán tieto informácie popiera a trvá na tom, že útoky dronmi na túto susednú krajinu sú dielom... Čítať ďalej
07 | 03 | 2026 | Ivo Mihale

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku  politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok