Rozruch okolo prejavu Okamuru pokračuje: UKRAJINKA ŽIADA DEPORTÁCIU Z ČESKA
06 | 01 | 2026 I Roman Martiška

Vyhrotená diskusia o výrokoch predsedu snemovne Tomia Okamuru a následnej kritizovanej reakcii ukrajinského veľvyslanca v Prahe pokračuje. Ukrajinská aktivistka, ktorá po začiatku vojny prišla do Česka, žiada novú vládu o deportáciu, ak bude jej veľvyslanec vyhostený, k čomu však nedôjde. 

Stretnutie ukrajinského veľvyslanca s ministrom Macinkom prebehlo v pokojnej atmosfére. Podľa politológa Lukáša Valeša ostré výroky ukrajinských predstaviteľov poškodia v očiach Čechov najmä samotnú Ukrajinu. 

Prejav bez urážok bol nastaveným zrkadlom

Okamura v novoročnom prejave označil režim Volodymyra Zelenského za „chuntu“, vojnu na Ukrajine za nezmyselnú, rovnako ako posielanie zbraní. Okamura tiež hovoril o „ukrajinských zlodejoch“, ktorí si stavajú toalety zo zlata. „Nech si kradnú, ale už nie z nášho. Nech taká krajina nie je v Európskej únii,“ vyhlásil predseda snemovne. 

„Ak vojna skončí a mali by sa k nám nahrnúť vojnoví veteráni zvyknutí bez rozmyslu zabíjať, bola by to ďalšia katastrofa, porovnateľná s tou, ktorú dnes a denne prežívajú obyvatelia západných krajín vďaka svojim pseudoliberálnym vládam,“ vyjadril sa Okamura na adresu ukrajinských veteránov. Hovoril tiež o sebavedomej zahraničnej politike. 

Žiadal Okamurov koniec vo funkcii

Na jeho slová potom reagoval ukrajinský veľvyslanec Vasyl Zvaryč. Podľa neho sú Okamurove slová formované „ruskou propagandou“. „Slová, ktoré si dovolil použiť voči mojim krajanom a Ukrajine, vrátane demokraticky zvoleného vedenia ukrajinského štátu, sú nedôstojné a úplne neprijateľné. Sú v rozpore so zásadami demokratickej spoločnosti aj s hodnotami, na ktorých je Česká republika, ako neoddeliteľná súčasť európskeho spoločenstva, založená,“ vyhlásil ukrajinský veľvyslanec. 

„Očakávame, že orgány štátnej moci a občianska spoločnosť Českej republiky poskytnú týmto výrokom náležité hodnotenie a posúdia ich zlučiteľnosť s vysokou štátnou funkciou, ktorú tento politik zastáva,“ naznačil ešte Zvaryč Okamurovo odvolanie z funkcie predsedu Poslaneckej snemovne. 

Niektorí žiadali vyhostenie veľvyslanca

Tak premiér Andrej Babiš, ako aj minister zahraničných vecí Petr Macinka, súdia, že veľvyslanec si dovolil priveľa. „Prekročil, povedzme, nejaký diplomatický úzus. Nemá nás tu čo poučovať. On je diplomat. Ak to hovorí ukrajinský minister zahraničia, to je politik, fajn,“ uviedol premiér.  

Boli však aj takí, ktorí chceli výroky veľvyslanca riešiť vážnejšími postihmi. Napríklad poslanec Foldyna zo SPD. „Na najbližšom zasadnutí Poslaneckej snemovne navrhnem uznesenie, ktorým Poslanecká snemovňa uloží ministerstvu zahraničných vecí, aby vyhlásilo ukrajinského veľvyslanca v ČR, Vasyla Zvaryča, za nežiaducu osobu (persona non grata) a následne ho vyhostilo z krajiny,“ uviedol na sociálnej sieti X. 

Jeho výroku sa neskôr chytila ukrajinská aktivistka žijúca v ČR, Anastasia Sihnaievska. Slovom i obrazom. Na obrázku, ku ktorému sa prihlásila, sú Ukrajinci v úlohe zakrvaveného Ježiša Krista, od ktorého sa žiada viac pokory. Obrázok pochádza z natáčania filmu Umučenie Krista od amerického režiséra a herca Mela Gibsona. 

K obrázku pripojila aj žiadosť. „Zároveň si dovoľujem požiadať novú českú vládu, aby v prípade, že pán veľvyslanec mojej krajiny Vasyl Zvaryč získa status persona non grata, rovno začala aj konanie o mojej deportácii. Mlčať totiž nehodlám. Nebudem mlčať vo chvíli, keď je môj národ, ktorý sa statočne bráni agresorovi, polievaný proruskou lžou a špinou,“ vyhlásila. 

„V marci 2022 som s jedným batohom a stovkou eur v hotovosti prišla do hrdého štátu, ktorý vtedy stál na strane spravodlivosti. Prišla som sem preto, že som verila v západné hodnoty a v to, že táto krajina bude pre mňa bezpečná. Žiť v malom ruskom satelite naozaj nemám v úmysle. Ďakujem za pochopenie,“ dodala s tým, že ďakuje tisícom Čechov, ktorí pokračujú v pomoci Ukrajine. Sihnaievska sa označuje za vojnovú utečenku a je tiež zakladateľkou iniciatívy Hlas Ukrajiny. V minulosti vystupovala napríklad na akciách spolku Darček pre Putina, bola tiež hostkou Českého rozhlasu a relácie Spotlight. 

Vyhostenie, ktoré nehrozí

Vyhlásenie ukrajinského veľvyslanca za osobu non grata však nehrozí. Stretnutie ministra zahraničných vecí Macinku a veľvyslanca podľa zdrojov ParlamentníchListů.cz prebehlo v pokojnej a zmierlivej atmosfére. Na stretnutie s veľvyslancom by mal následne nadviazať telefonát ministrov zahraničných vecí. Napriek tomu sa až hysterický odkaz aktivistky masívne šíri. A prichádza v čase, keď sa Andrej Babiš zúčastňuje rokovania koalície ochotných v Paríži. 

Podporu jej vyjadril napríklad bývalý hokejový brankár Dominik Hašek, ktorý sa v súčasnosti snaží dosiahnuť, aby ruskí športovci nemohli súťažiť v medzinárodných súťažiach. 

Ukrajinci si teraz škodia sami

Objavili sa aj takí, ktorí by Sihnaievsku sprevádzali. „Začínam mať trochu obavy o moje ukrajinské kamarátky (a ich deti), ktoré tu žijú už roky. Niektoré už našťastie majú občianstvo alebo sú v tej čakacej lehote s trvalým pobytom. Zatiaľ skôr, aby im nikto neublížil. Ale ak tá japonská nacistická sviňa presadí svoje, pôjdem s nimi,“ vyhlásil jeden používateľ. 

Reakcie ukrajinských predstaviteľov na prejav Tomia Okamuru podľa politológa Lukáša Valeša poškodia najmä samotnú Ukrajinu v očiach českej verejnosti. „Zišli sa dve veci a obe sa neobmedzujú len na prejav Tomia Okamuru, ktorý iba nastavil povestné zrkadlo. Nešťastím bolo, že predchádzajúca vláda adorovala Ukrajinu ako demokratickú, slobodnú a nezkorumpovanú krajinu, ktorá stojí na strane pravdy a lásky a bojuje proti tomu zlému Rusku. Teraz v každom spravodajstve vidíme, že ide, žiaľ, o hlboko skorumpovaný režim, kde desiatky miliárd pomoci odtiekli do švajčiarskych bánk, na monacké jachty a podobne. Napriek tomu veľká časť novinárov stále tvrdí, že Ukrajina vedie svätý boj. Toto zbožšťovanie Ukrajiny v skutočnosti najviac škodí tu žijúcim Ukrajincom,“ hovorí docent Lukáš Valešm, ktorý podotkol, že predchádzajúca vláda negatíva spojené s Ukrajinou umelo potláčala, čo ničomu neprospelo.  

Nie sme protektorát Ukrajiny!

„Okamurov prejav nebol ojedinelý, pretože premiér povedal inými slovami to isté. Dobrý bol v tom, že teraz pôjde o znovuobnovenie obhajoby českých národných záujmov, ktoré môžu byť niekedy v súlade s Ukrajinou a niekedy tiež nie. Prejav predsedu snemovne nebol urážlivý, ale nastavil zrkadlo a do budúcna môže pomôcť celej debate. Zatiaľ sa zmrštil iba opäť na ideologickú debatu, čo je na tom to najhoršie. Namiesto toho, aby sa diskutovalo o vecných problémoch vrátane preslávených zlatých záchodoch a zatýkania v najbližšom okolí prezidenta Zelenského, tak sme svedkami stále len ideologického boja,“ krúti Valeš hlavou. 

Ukrajina podľa docenta Valeša namiesto vďaky a ocenenia Českej republiky za obrovskú pomoc, ktorá nás stála minimálne 300 miliárd korún, na nás takmer hľadí ako na protektorát, ktorý si nemôže dovoliť vlastnú politiku. 

OBROVSKÉ NEŠŤASTIE! 11-ročný chlapec vypadol z lanovky
Na lyžovačke v obci Krahule (okres Žiar nad Hronom) došlo v pondelok 5. januára popoludní k mimoriadne vážnej udalosti. Iba 11-ročný chlapec vypadol z lanovky a utrpel viaceré zranenia. Na miesto musel byť privolaný záchranársky vrtuľník, ktorý ho... Čítať ďalej
06 | 01 | 2026 | Gabriela Fedičová

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳     Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní.  ❤️