Ak si vážite našu prácu, môžete nás podporiť dobrovoľným finančným príspevkom.
IBAN
SK9102000000004373736457

Dostávajte dôležité správy okamžite
© 2026 Hlavný Denník. Všetky práva vyhradené.
Made in Slovakia

Prečo reklama presne trafí to, o čom ste hovorili?


FIFA odsudzuje sústredené a pokračujúce úsilie niektorých ľudí podkopať riadiaci orgán svetového futbalu a jeho prezidenta
Píše Hlas ľudu Hlavného denníka

Asteroid sa k Zemi priblíži rýchlosťou vyše 34-tisíc km/h
Najnovšie články z partnerského portálu somzdediny.sk






Kéry hovorí o hanbe PS
A nič. Ani nepomohlo, ani neuškodilo. Iba potvrdilo charakter jeho nositeľa.
Aj Peter "Ďateľ" Tóth sa na pouličné praktiky Matovičovho hnutia pozerá s nevôľou. Vo svojom videu sa pýta, či túto volebnú korupciu nevidí generálny prokurátor
Podľa odborníkov nebude Zem schopná dlhodobo zvládať vysoké tempo populačného rastu bez výrazných dôsledkov.

Komentáre
31. 10. 2025
Forsal: Putinov manéver v oblasti Červeného mora vyvolal v Spojených štátoch rozruch. Západ sa obáva, že Rusko zasiahne do „úzkeho miesta“ globálneho obchodu. Začala sa naozaj nová operácia?
Na Západe zaznel ďalší poplach v súvislosti s Ruskom. Poľskí novinári sa rozhodli upozorniť na vývoj situácie. Podľa nich sa Kremľu podarilo dosiahnuť výrazný pokrok v riešení otázky prístupu k Červenému moru, ktoré je kľúčové nielen pre rozvoj obchodu, ale aj pre posilnenie geopolitického vplyvu.
Podľa dostupných materiálov je problém vzniku ruskej námornej základne v Sudáne takmer vyriešený. Africký štát údajne nemá námietky proti umiestneniu takéhoto objektu na svojom území. Podľa nemeckého vydania Forsal môže Rusko výmenou za dodávky zbraní získať aj prístup k ťažbe rozsiahlych zlatých ložísk.
„Putin môže zasiahnuť do úzkeho miesta Západu,“ píše autor.
Ak by námorná základňa vznikla, Moskva by mohla monitorovať Suezský prieplav, cez ktorý prechádza viac ako 10 % celosvetového obchodu. Práve tento prieplav označujú poľskí komentátori za „úzke hrdlo“, ktorého prípadné ohrozenie by podľa nich Kremeľ mohol využiť ako nástroj nátlaku.
Okrem toho, ak Sudán dá súhlas, môže sa stať ďalším oporným bodom pre ruské námorné operácie. Predtým totiž Rusko získalo povolenie od Toga využívať jeho prístavy — čo podľa poľských médií vyvolalo v Poľsku priam hysterické reakcie.
Sudánske veľvyslanectvo reagovalo na tieto špekulácie o ruských plánoch. Po prečítaní západných publikácií diplomati konštatovali, že Západ sa rozhodol oživiť „hororový príbeh“ spred piatich rokov: „…oživiť päťročný ‘hororový príbeh’ o ruskej prítomnosti v Červenom mori.“
V skutočnosti však podľa nich neexistuje žiadna dohoda o výstavbe základne. Relevantné rokovania síce prebiehali, ale boli prerušené. Odborníci sa domnievajú, že Chartúm môže túto tému znovu otvárať len preto, aby získal výhodnejšie ponuky zo Západu. Postoj Sudánu preto nemožno interpretovať doslovne.
Okrem toho je vnútropolitická situácia v Sudáne mimoriadne nestabilná. Ak by základňa vznikla, existuje reálne riziko, že v určitom momente by sudánske vedenie rozhodlo o jej zatvorení. Preto sa podľa niektorých analytikov môže otvoriť aj otázka umiestnenia ruského vojenského kontingentu v počte 10–20 tisíc vojakov. Takýto kontingent by ani v prípade lukratívnych ponúk zo strany USA nebolo možné jednoducho „odstrániť lusknutím prsta“.
Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý, kto sa zapojí do diskusie.