Devätnásť členských štátov Európskej únie (EÚ) vrátane Slovenskej republiky a Nórsko spoločne vyzvalo Európsku komisiu (EK), aby podnikla kroky na umožnenie dobrovoľného alebo núteného návratu Afgancov, ktorí na území EÚ nemajú povolenie na pobyt alebo čelia trestnému stíhaniu. Vyplýva to z listu európskemu komisárovi pre vnútorné záležitosti a migráciu Magnusovi Brunnerovi zverejneného v sobotu, informuje European Conservative.
Iniciatívu v sobotu oznámila belgická ministerka pre azyl a migráciu Anneleen Van Bossuytová, ktorá varovala, že nemožnosť deportovať zamietnutých alebo kriminálnych afganských žiadateľov o azyl „podkopáva dôveru verejnosti“ a „ohrozuje bezpečnosť“.
„Krajiny od severu na juh, od východu na západ čelia rovnakej prekážke: nemôžeme deportovať nelegálnych alebo kriminálnych Afgancov, ani keď boli odsúdení,“ povedal Van Bossuyt. „Je čas spoločne napredovať.“
Spoločný list podpísali Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Nemecko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Nórsko, Rakúsko, Poľsko, Slovensko, Česká republika a Švédsko. Signatári vyzvali komisára EÚ pre vnútorné veci Magnusa Brunnera, aby uprednostnil readmisné dohody s režimom Talibanu a preskúmal „diplomatické aj praktické riešenia“.
Van Bossuyt navrhla, aby Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) získala väčšiu úlohu pri koordinácii dobrovoľných návratov a snáh o reintegráciu. Navrhla tiež, aby Komisia preskúmala možnosť nútených návratov, najmä v prípade osôb považovaných za hrozbu pre verejný poriadok alebo bezpečnosť.
Belgický minister ďalej vyzval na spoluprácu medzi členskými štátmi, ktoré sú ochotné podniknúť spoločné kroky, vrátane administratívnej misie do Afganistanu na pomoc pri identifikácii deportovaných osôb.
Van Bossuytová už niekoľko týždňov vedie kampaň za to, aby boli deportácie do Afganistanu uskutočniteľné. Poznamenala, že približne polovica žiadostí o azyl v Afganistane je zamietnutá, pričom viac ako 2 800 Afgancov stále žije v belgických prijímacích centrách – niektorí z nich boli spojení s bezpečnostnými incidentmi.
Nemecko vyjadrilo svoju ochotu ísť príkladom. Minister vnútra Alexander Dobrindt po nedávnom stretnutí s európskymi kolegami v Luxemburgu uviedol, že Berlín je ochotný vykonať deportácie v mene ostatných členských štátov EÚ. Hoci žiadna krajina EÚ formálne neuznáva vládu Talibanu, Nemecko údajne vedie s Kábulom „pokročilé“ rokovania s cieľom umožniť návrat afganských štátnych príslušníkov, ktorých žiadosti o azyl boli zamietnuté.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete nainštalovať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤