Hrabko v tom má jasno: Skutok atentátnika Cintulu sa nedá spochybniť!
12 | 07 | 2025 I Diana Zaťková/TASR

Viac ako 30-ročný spor medzi Slovenskom a Maďarskom vo veci vodného diela Gabčíkovo - Nagymaros sa bez dohody oboch strán ukončiť nedá a aktuálne zlepšené vzťahy s Maďarskom dávajú šancu na dosiahnutie takejto dohody. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko. Vyjadril sa aj k atentátnikovi Cintulovi a voľbe poštou zo zahraničia.

Dodal, že to platí bez ohľadu na dôvod zlepšených vzťahov. „Vidíme, že sú lepšie preto, že sme dvaja partneri a zvyšok Únie je kdesi inde,“ konštatoval Hrabko na margo zahraničnej politiky Slovenska a Maďarska.

V tejto súvislosti pripomenul bezproblémovú návštevu maďarského prezidenta Tamása Sulyoka začiatkom júla na Slovensku. V minulosti boli podľa Hrabka tieto cesty omnoho kontroverznejšie, dokonca sa v roku 2009 cesta maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma na Slovensko, kde chcel v Komárne odhaliť sochu, napokon nerealizovala. „Musel sa vrátiť do Maďarska z dôvodu, že mu Slovensko nedokázalo zaručiť bezpečnosť,“ pripomenul Hrabko.

Hoci oba štáty na základe vzájomnej dohody z roku 1993 dali spor ohľadom vodného diela na medzinárodný súdny dvor v Haagu a ten už v roku 1997 vyniesol rozsudok, dodnes v tejto otázke nedosiahli dohodu o implementácii rozsudku. „V tejto chvíli sú vzťahy naozaj lepšie ako v minulosti. Dokedy to bude trvať, neviem povedať,“ poznamenal Hrabko na margo šance ukončiť politický problém, ktorý už desaťročia zaťažuje vzťahy oboch susedných štátov.

Banáš: V dnešnej situácii by bola pre Slovensko neutralita najvýhodnejšia (VIDEO)
Jozef Banáš sa roky pohyboval v najvyššej politike. A nie len tej slovenskej – ako viceprezident pôsobil v Parlamentnom zhromaždení NATO. Dnes hovorí, že zvýšené výdavky Severoatlantickej aliancie na obranu vôbec nie sú o akejsi hrozbe okupácie... Čítať ďalej
11 | 07 | 2025 | Eka Balaskova

Konkrétne parametre možnej budúcej dohody podľa neho nie sú známe a je dôležité, ako sa k nim budú, po ich zverejnení, vyjadrovať odborníci. „Vždy sa nájdu takí, čo za to budú horliť, a vždy sa nájdu takí, ktorí budú automaticky proti. Aj preto by to mala byť vyslovene odborná otázka,“ konštatoval Hrabko s tým, že „na konci dňa“ o budúcnosti dohody aj tak rozhodnú politici.

Skutok sa nedá spochybniť

Tento týždeň sa začal súdny proces s obžalovaným Jurajom Cintulom, ktorý vlani 15. mája v Handlovej strelnou zbraňou vážne zranil premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Pokračovať bude v auguste. „Dôležité je, že o veci rozhoduje ten, kto je povolaný rozhodovať a kto rozhodnúť môže a musí, a to je súd,“ konštatoval Hrabko. „Bude to súd, ktorý vynesie ortieľ a že ortieľ vynesený bude, to vieme, lebo sa nedá spochybniť ten skutok,“ dodal.

Súd podľa neho vyhodnotí dôkazy, prípadne môže skutok prekvalifikovať, ak sa nestotožní so stanoviskom obžaloby, ale osobne nepochybuje o tom, že na konci procesu bude Juraj C. súdom potrestaný. Proces bude podľa Hrabka pokračovať ešte niekoľko mesiacov a dá sa očakávať, že sa potom Juraj C. voči verdiktu odvolá.

Minister Blanár zotrváva na odmietaní sankcií. Uznesenie opozície nič nemení
Plynová vojna naberá na obrátkach. K nemeckému kancelárovi Merzovi sa pridala aj "slovenská" opozícia: 37 poslancov SAS, PS a KDH do prázdneho parlamentu doručili návrh uznesenia eurovýboru , ktoré má v utorok prinútiť ministra zahraničia Blanára... Čítať ďalej
11 | 07 | 2025 | Vanda Rybanská

Svetové združenie Slovákov v zahraničí vyzýva na prípravu nového zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí. Predseda združenia Vladimír Skalský si tiež myslí, že voľby poštou zo zahraničia nie sú dostatočne tajné a bezpečné. Navrhol preto nahradiť voľby hlasovaním na ambasádach a konzulátoch vrátane honorárnych. „Ak niečo môže byť zneužité, tak to zneužité bude. Ja som bol proti zavádzaniu voľby poštou, hlavne z toho dôvodu, že tam nie je zaručená tajnosť volieb, a dodnes neviem, prečo by som mal zmeniť názor,“ reagoval Hrabko.

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok