Ako Hlavný denník už informoval, budapeštianske riaditeľstvo polície (BRFK) vydalo rozhodnutie, ktorým zakazuje konanie pochodu Budapest Pride, naplánovaného na 28. júna. Primátor Budapešti však sľúbil, že pochod sa na budúci víkend uskutoční a vyhlásil, že „príde s plánom C“, aj keď sa polícia pokúsi zaviesť vládou podporovaný zákaz, informuje britský denník Guardian.
Maďarská polícia vo štvrtok oznámila, že zakazuje konanie hlavného pochodu Pride v hlavnom meste s odvolaním sa na nedávno prijatú legislatívu vládou Viktora Orbána, ktorá zakazuje propagáciu vzťahov osôb rovnakého pohlavia osobám mladším ako 18 rokov.
„Polícia v rámci svojej právomoci pri verejných zhromaždeniach zakazuje konanie zhromaždenia na uvedenom mieste a v uvedenom čase,“ uviedla polícia.
Liberálny starosta Gergely Karácsony však povedal, že zhromaždenie sa uskutoční bez ohľadu na to, a dodal, že rozhodnutie polície „nemá žiadnu hodnotu“, pretože pochod nevyžaduje oficiálne povolenie, keďže ide o podujatie organizované mestskou radou.
„Radnica v Budapešti zorganizuje pochod Budapest Pride 28. júna ako mestské podujatie. Bodka,“ napísal na Facebooku.
Primátor, ktorý bol do funkcie znovuzvolený minulé leto, patrí medzi najtvrdších kritikov politiky pravicovej vlády. Na administratívnu budovu v centre Budapešti zavesil vlajku LGBTQ+ a ukrajinskú vlajku, čím vyjadril nesúhlas s rétorikou Orbánovej strany Fidesz.
V rozhovore pre Guardian tento týždeň, pred vyhlásením polície, Karácsony povedal, že je odhodlaný, že sa podujatie uskutoční.
„V súčasnosti neexistuje žiadny zákon, ktorý by mohol zakázať [komunálne podujatie],“ povedal. „Samozrejme, v Maďarsku sa môže stať čokoľvek. Ale vymyslíme plán C.“
Desiatky poslancov Európskeho parlamentu a politikov uviedlo, že sa zúčastnia podujatia Pride v meste na znak vzdoru voči vláde, vrátane španielskeho ministra kultúry Ernesta Urtasuna, bývalého írskeho premiéra Lea Varadkara a primátorov Amsterdamu a Bruselu.
Karácsony, ktorý v roku 2010, v tom istom roku, keď sa k moci dostal Orbán, získal kreslo v maďarskom parlamente ako člen novej Strany zelených, povedal, že očakáva aj pomoc polície pri zaručovaní bezpečnosti podujatia. „Verím, že sa 28. júna môže každý bezpečne zúčastniť,“ povedal.
Karácsony, ktorý bol zvolený za primátora hlavného mesta v roku 2019 a znovuzvolený v roku 2024 s náskokom len niekoľko stoviek hlasov, trvá na tom, že jeho snaha zabezpečiť, aby pochod prežil, nie je o získavaní si priazne voličov. „Dobrý politik má silný morálny kompas,“ povedal. „Ale viem, že väčšina obyvateľov Budapešti so mnou súhlasí.“
Karácsony pre denník Guardian povedal, že nebude kandidovať vo všeobecných voľbách v roku 2026, kde sa očakáva, že Orbán bude čeliť svojmu doteraz najsilnejšiemu súperovi, Péterovi Magyarovi. Magyar, konzervatívny politik, nepodporil Pride, ale zastával sa práva ľudí zhromažďovať sa.
Maďarský najvyšší súd (Kúria) dal v piatok za pravdu Budapeštianskemu riaditeľstvu polície (BRFK), ktoré vo štvrtok vydalo rozhodnutie zakazujúce konanie pochodu Budapest Pride. Mimovládne organizácie tak nemôžu toto podujatie zorganizovať 28. júna, uviedol v piatok server blikk.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Podľa verdiktu Kúrie polícia prijala rozhodnutie s ohľadom na predchádzajúce usmernenia a nedopustila sa porušenia zákona. Proti rozhodnutiu nie je prípustný opravný prostriedok, organizátori sa však môžu odvolať na Súdny dvor Európskej únie, cituje server z rozhodnutia súdu.
Polícia vo svojom vyhlásení uviedla, že akékoľvek odvolanie proti zákazu musí byť podané na maďarský najvyšší súd do troch dní.
Pochod, uviedli, „zo svojej podstaty nemožno uskutočniť bez zastúpenia“ ľudí patriacich ku komunite LGBTQ+ a že pozdĺž trasy sa môžu nachádzať osoby mladšie ako 18 rokov.
„Ak nemožno s absolútnou istotou povedať, že sa zhromaždenie nekoná za prítomnosti osôb mladších ako 18 rokov, bolo by porušením zákazu,“ uviedla polícia.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.