Veľkú noc slávia aj politici
31 | 03 | 2024 I Eka Balašková

K Veľkej noci okrem náboženských tradícií, patria aj tie ľudové. Tie niektoré majú tiež korene v náboženstve, napríklad kropenie vodou, ale aj v pohanskej histórii našich predkov – šibanie korbáčom, aby boli ženy a dievčence zdravé. Dodržiavajú ich aj osobnosti politického života. Kde sa šibe, kde sa polieva vodou a kde len decentne, voňavkou? Politici prezradili, ako je to u nich doma.

Väčšina z politikov si bude podľa Plusky užívať sviatky v kruhu najbližších. Páni s dodržiavaním tradícii nemajú problém – Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) polieva, Roman Michelko tu uplatňuje dvojaký meter a Ján Ferenčák (Hlas-SD) dokonca ponesie jedlo do kostola na tradičnú posviacku. Medzi dámami Veľká noc nie je až taká populárna, potvrdzujú to aj Martina Holečková, či Jana Bittó Cigániková. Prekvapila Denisa Saková, ktorá si tradície užíva.

Minister vnútra a vedrá vody?

Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) Veľkonočné sviatky strávi medzi najbližšími, ktorých si počas bežných dní z časových dôvodov veľmi neužije.

„Nechystám sa nikam cestovať, budem doma s rodinou aj preto, že každá chvíľa s mojimi blízkymi je pre mňa veľmi vzácna,“priznáva Šutaj Eštok

Facebook / MŠE

 Veľkonočné sviatky strávim tradične aj veľkonočnou oblievačkou, na ktorú nepoužívam voňavky, ale uprednostňujem vodu,“ priblížil minister vnútra pre Plusku.

Brazílsky Nostradamus nám chystá na tento rok poriadnu dávku prekvapení
Brazílsky parapsychológ Athos Salomé by sa mohol živiť ako model. No venuje sa predpovediam budúcnosti a triafa sa dosť presne. Tento fenomén, označovaný aj za „brazílskeho Nostradama“ správne predpovedal už v roku 2012 celosvetovú pandémiu... Čítať ďalej
30 | 03 | 2024 | Dušan Janek

Poslancov dvojaký meter

„Trošku vypneme a oddýchneme si, samozrejme, s tradičnými jedlami: hrudka, šunka, údené klobásky, vajíčka, chren a cvikla,“ ozrejmil Roman Michelko (SNS).

„Mladé dievčatá a devy oblievam vodou a sem-tam ich vyšibem akože dva v jednom, no a dámy v rokoch radšej len voňavkujem,“ uzavrel Michelko s úsmevom, že tam využíva dvojaký meter, ktorý v politike často kritizuje.

Primátor sa chystá aj na tradičnú posviacku

Ján Ferenčák (Hlas-SD patrí medzi tých, ktorí sviatkujú tradične. Na Veľkú noc mieni byť doma a veľmi sa na to teší, keďže inokedy sú všetci „rozlietaní“. Primátor Kežmarku patrí medzi tých, ktorí si ctia tradície.

„Dáme si posvätiť veľkonočný košík s veľkonočnou šunkou, vajíčkami a veľkonočným chlebíkom a ideme všetci spolu do kostola. Vždy na Veľkú noc chodíme zbierať medvedí cesnak, ktorý nesmie chýbať na našom veľkonočnom stole,“ priznal pre Plusku Ferenčák, ktorý aj šibe, aj polieva, aj voňavkuje. Vo všetkom však musí byť miera...

Poslankyňa sa vode nevyhne

„Príjemná vôňa je určite najhumánnejšou časťou sviatkov,“ priznala poslankyňa Martina Holečková (KDH). „Neujde“ však ani vode, jej 6-ročný syn si tradíciu polievačky veľmi užíva.

Kresťania vstupujú do najväčších sviatkov roka (VIDEO)
Veľkonočné zvyky našich predkov, to nie je len šibačka, či polievačka na Veľkonočný pondelok, ktorý vlastne z pohľadu cirkvi už sviatkom ani nie je. Tradícií, ktoré boli zakorenené v našej kultúre súviseli aj s povinnosťami na hospodárstve.... Čítať ďalej
28 | 03 | 2024 | Eka Balaskova

Liberálka na Malorke

Jana Bittó Cigániková (SaS) slovenským tradíciám rozhodne neholduje.

„Ja uprednostňujem mojich dvoch chalanov, ktorí mi povedia pár pekných slov. To mi bohato stačí," poznamenala Bittó Cigániková.

„Prežijem aj vodu aj korbáč, nerobím z toho vôbec vedu, keď niekto príde a chce ma oblievať, pokojne sa zasmejem. Ale ktorá žena nemá radšej pohodu a kľud? Pekne si s niekým pokecať, vidieť sa, a naliať hosťom niečo dobré. To je ten pravý zmysel sviatku,“ myslí si liberálna poslankyňa.

Ministerka prekvapila

Denisa Saková (Hlas-SD) sa nebála priznať, že má rada tradičné zvyky.

Facebook / DS

„Veľkú noc považujem za jeden z tradičných sviatkov a aj keď ju niektoré ženy nemajú rady, ja sa na šibačku teším," prekvapuje Saková. Ďaleko viac, ako polievačka by ju mrzelo, ak by sa počas sviatkov musela zaobísť bez najbližších.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik