NEVOĽTE VOJNOVÝCH ŠTVÁČOV!
23 | 09 | 2023 I Diana Zaťková

Tohtoročný Medzinárodný deň mieru sme si pripomenuli v atmosfére, keď je Zem čoraz viac zamorená jedom vojny a nepriateľstva, ktorý ničí všetky sny ľudstva o spravodlivom a bezpečnom svete. Mier sa však nezačína vo vládnych palácoch, ale v každom z nás, ktorý môže byť nositeľom pochodne za lepší svet. Na sociálnej sieti na to upozorňuje historik a politický analytik Eduard Chmelár.

Názor Eduarda Chmelára prinášame v plnom znení.

Nevoľte vojnových štváčov

Už veľakrát som varoval, že v týchto voľbách nejde o nič menej ako o zachovanie mieru a slobody. Zbytočne sa necháte nalákať na sľuby o lepších cestách a nových nemocniciach, ak vás človek alebo politický subjekt, ktorý ste volili, zatiahne do vojny a oberie vás o zvyšky slobody. Nebudem vám radiť, koho máte voliť, toto rozhodnutie prenechám na každom z vás. Ako prezident hnutia Zjednotení za mier som však povinný dať vám odporúčania, koho by ste v žiadnom prípade volič nemali.

Nevoľte vojnových štváčov. Ľudí, ktorí podporujú vojny a zbrojenie, ktorí vás huckajú do nepriateľstva s inými národmi, ktorí dokonca oslavujú násilie a zabíjanie nevinných ľudí. Nevoľte Petra Osuského a Juraja Krúpu z SaS, nevoľte Jara Naďa a Juraja Smatanu z Demokratov, nevoľte Michala Šimečku a Tomáša Valáška z Progresívneho Slovenska, nevoľte Martina Klusa zo Sme rodina, nevoľte Mikuláša Dzurindu z Modrých.

Sociálnej demokracii zbrojenie nesvedčí

No nevoľte ani strany, ktoré volajú po väčšom zbrojení a po zvyšovaní vojenských výdavkov. Veľmi ma sklamalo vyjadrenie Petra Pellegriniho, ktorý pred časom označil odmietanie vývozu zbraní na Ukrajinu za extrémizmus. Sú Poliaci, ktorí zastavili dodávky svojich zbraní Ukrajine, extrémisti? Takisto ma doslova vydesil postoj lídra Hlasu-SD, ktorý vyzval na väčšie zapojenie Slovenska do zbrojenia. OSN, pápež František, medzinárodné celebrity ako herec Michael Douglas a iní mierotvorcovia volajú po globálnom odzbrojení – kým jedna slovenská strana, ktorá chce byť prepytujem modernou sociálnou demokraciou, lobuje za podporu zbrojárskeho priemyslu a má priamo v programe "posilňovanie obranných kapacít NATO"?

HOAXY dočasného ministra obrany

Nečudujem sa, keď po zvyšovaní vojenských výdavkov volá krajná pravica z hnutia Republika. Ale sociálnej demokracii zbrojenie nesvedčí. Strašenie dočasného ministra obrany, že neutralita by nás vyšla na 5 % HDP vyčlenených na zbrojenie, je číry blud (alebo ako sa zvykne teraz módne hovoriť – hoax a dezinformácia).

Po prvé preto, lebo väčšina neutrálnych štátov dávala na obranu menej ako členské štáty NATO a mierne zvyšovanie zbrojenia u niektorých z nich súvisí so zhoršenou medzinárodnopolitickou situáciou, nie s neutralitou. A po druhé preto, lebo na efektívnu obranu nepotrebujete zvýšiť zbrojenie, ale zmeniť priority.

Eduard Chmelár , Facebook E. Ch. | Eduard Chmelár

Alternatívou k NATO nie je ešte väčší militarizmus

Keď sa Spojené štáty sťažovali, že ťahajú výdavky na zbrojenie aj za ostatné členské štáty Severoatlantickej aliancie, suverénny štátnik by im mal odpovedať: nie, vy nezbrojíte za nás a my vám nebudeme pomáhať financovať vaše špinavé vojny. Sústreďme sa na obranu členských štátov a nenúťte nás podieľať sa na vašich imperiálnych vojnách, toto predsa nerobila ani Varšavská zmluva.

Hnutie Republika deformuje princíp neutrality, ak ho predstavuje ako ambíciu vybudovať silnú armádu a zaviesť povinnú vojenskú službu. Alternatívou k NATO nie je ešte väčší militarizmus, ale kultúra mieru a investície do verejných služieb.

Viete, že mier považujem dlhodobo a principiálne za najvyššiu a najposvätnejšiu hodnotu ľudstva a presadzovaniu jeho hodnôt som zasvätil celý svoj život. Preto v týchto voľbách, keď je svetový mier ohrozený viac ako kedykoľvek predtým, budem úzkostlivo dbať na to, aby som dal svoj hlas iba takým politikom, ktorí presadzujú mier, priateľstvo, porozumenie a spoluprácu medzi národmi.

Dráčik TVRDO odchádzajúcej politickej elite: Čo ste tu tri roky predvádzali, muselo prebrať aj dinosaura
Záplava migrantmi je riadená sabotáž! Politici, kompetentní úradníci a iní spolupáchatelia, ktorí túto inváziu spôsobili tým, že boli súčinní pri jej realizácií alebo sa nečinne prizerali, musia niesť trestnoprávnu zodpovednosť za škody a... Čítať ďalej
23 | 09 | 2023 | Diana Zaťková

Vážení naši čitatelia!

Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré nechcú zverejňovať takzvané médiá "hlavného prúdu". Zatajujú Vám informácie a pokúšajú sa ovplyvniť Vašu mienku v ich prospech. Robia tak ešte agresívnejšie aj teraz pred voľbami, ktoré budú mať mimoriadny význam a rozhodnú o našom ďalšom osude. Naša spoločnosť prežíva zložité chvíle, priviedli ná do ekonomického, aj morálneho úpadku. Ohrozená je naša budúcnosť, budúcnosť tých, čo pracujú a nepriživujú sa na štáte a nerozkrádajú ho, dôchodcov, detí, aj vnukov. Teraz stojíme  pred voľbou, či dostanú možnosť pokračovať v tomto rozklade, alebo ich spoločne zastavíme.

V Hlavnom denníku Vám budeme naďalej prinášať informácie, ktoré Vám zatajujú. Budeme zverejňovať iné názory slobodných ľudí.

Budeme radi, keď nám v tom pomôžete svojim darom. Môžete tak urobiť finančným príspevkom v akejkoľvek sume. Aj tá najmenšia, má pre nás veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme Vám!

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik