K Heribanovej smrti sa ozvali aj odborníci
26 | 05 | 2023 I Eka Balašková

24. mája Slovensko zasiahla nečakaná smrť 43-ročného umelca Daniela Heribana. Hneď po šoku sa začali šíriť teórie o príčine jeho smrti. Vyjadrili sa preto dvaja odborníci – internisti.

Zástava srdca

Podľa informácií TV JOJ mal Heriban zomrieť vo svojom dome vo Svätom Juri. Herec mal podľa informácií zdravotné komplikácie, pre ktoré bola k nemu privolaná záchranka. Sťažovať sa mal na bolesti chrbta. Deň pred tým mal byť dokonca s bolesťami v nemocnici. Privolaní záchranári mu už, žiaľ, nedokázali pomôcť. U herca došlo k zástave srdca. 

„Ostáva prázdno. Boli sme si vzácni a blízki. Ďakujem za deň , keď som Ťa spoznala.Tvoj smiech, ľudskosť a talent. Nechápem. Neviem si predstaviť že už mi nezavoláš a nepovieš mi Petruška. Odpočívaj v pokoji moj zlatyk. Modlím sa za Kamilku a za Tvoju rodinu, aby mali silu zvládnuť túto bolesť," napísala na sociálnej sieti herečka Petra Polnišová.

Srdervúce slová Petry Polnišovej po smrti Dana Heribana
Obrovský šok zažilo včera Slovensko potom, ako bolo zverejnená správa o úmrtí herca, speváka Dana Heribana. Dano Heriban bol obľúbený predstaviteľ Ďura Brmbalíka zo seriálu Horná Dolná a skonal vo veku iba 43 rokov. Podľa informácií TV JOJ mal... Čítať ďalej
25 | 05 | 2023 | Gabriela Fedičová

Reagoval aj známy lekár

Doktor Milan Kulkovský sa počas pandemických mesiacov užívateľom sociálnych sietí prihováral ako primár oddelenia s covidovými pacientmi, sa tentokrát vyjadril k smrti mladého umelca, ktorého on osobne mal tiež rád.

„Je mi ľúto, že sa okamžite po tejto správe začali šíriť zaručené informácie o tom, že príčinou jeho úmrtia je vakcína. Občas mám pocit, že veľká časť populácie nadobudla pocit/názor, že pred pandémiou nedochádzalo k náhlym úmrtiam mladých ľudí. Tragédie a akútne, život ohrozujúce ochorenia, tu žiaľ boli vždy a naďalej aj budú. Mnohé z ochorení sú aj pri rýchlej diagnostike napriek pokroku medicíny aj dnes smrteľné. Podľa dostupných informácii je na základe mojich skúseností pravdepodobnou príčinou náhleho skonania Daniela Heribana akútna disekcia aorty, ktorá sa žiaľ prejavuje často nešpecificky, napríklad bolesťami chrbta. Menej pravdepodobnou príčinou je srdcový infarkt,“píše Kulkovský na Instagrame.

Svoj názor ani vlastne nechcel publikovať, no priznáva, že ho hnevajú „zaručené“ informácie tých, ktorí zneužívajú tragédiu mladého človeka.

%3D%3D&fbclid=IwAR2YbuSAjDOdpSPnQ-ZkYXfldTxe_w9zEUQxcRkYxlgLmnGzI89saehi-i4

Bolesť chrbta

Médiami prebehla informácia, že Heriban deň predtým vyhľadal lekársku pomoc kvôli bolesti chrbta. Primár Národného ústavu srdcových chorôb (NÚSCH) v Bratislave Michal Hulman vysvetľuje, že bolesť chrbty je príznakom pre viacero ochorení. Tie môžu mať aj neurologický charakter.

„Spôsobiť ich môže pohybové ústrojenstvo a jedným z nich môže byť infarkt, ale v prípade pána Heribana si nemyslím, že išlo o infarkt,"dodáva Hulman. 

Odborníci sa zhodujú

Hulman a Kulkovský sa teda zhodujú, že mohlo ísť o disekciu (rozpad steny) aorty.

 „Ide o rozpad steny hrudnej aorty, ktorá môže viesť k náhlemu úmrtiu z dôvodu vykrvácania, útlaku srdca krvou v osrdcovníku a tak ďalej. Podľa mňa išlo najpravdepodobnejšie o túto diagnózu," skonštatoval Hulman a upozornil, že diagnóza sa nemusí prejaviť mesiace.

„Prirodzený vývoj je taký, že s akútnou disekciou hrudníkovej aorty do 48 hodín zomiera 98 % pacientov," povedal Michal Hulman.

Screenshot z videa | V roku 2016 si Heriban prevzal cenu Osobnosť televíznej obrazovky v kategórii Herec

Kulkovský sa zhoduje aj s Chmelárom

Vo svojom príspevku lekár z Považskej Bystrice krátkou vetou upozornil, že Daniel Heriban nebol „len Brmbalík z Hornej Dolnej“.

„V ešte väčšom šoku som z reakcie médií. Keď bulvár napíše, že bol známy zo seriálu Horná Dolná, ešte to prehltnem, hoci si kladiem otázku, prečo naše médiá pri úmrtí významného umelca vyzdvihujú jeho najprimitívnejšie úlohy,“ zamýšľa sa politológ Eduard Chmelár, ktorý za všetkým vidí všeobecný úpadok kultúry na Slovensku.

Na Heribanovu smrť reaguje Chmelár, aj Činohra SND (VIDEO)
Slovensko je v šoku – zomrel mladý umelec Daniel Heriban. Jeho smrť zaskočila aj politológa Eduarda Chmelára. Toho však zarazilo aj niečo úplne iné, čo súvisí s našim kultúrnym povedomím a inštitúciou, ktorá by ho mala formovať. Chmelár netají, že... Čítať ďalej
24 | 05 | 2023 | Eka Balaskova