Čína a americký Connecticut. Kde sa motali Američania s ponorkou a do čoho narazili?
10 | 10 | 2021 I Milan František

Čína požiadala USA o podrobnejšie vysvetlenie incidentu s ich ponorkou vo vodách Juhočínskeho mora. Nedávno sme o havárii americkej ponorky Connecticut informovali ako prví u nás. Incident zaznamenal posun.


"Čínske ministerstvo zahraničia vydalo nótu, v ktorej nalieha na amerických predstaviteľov, aby podrobnejšie vysvetlili haváriu jadrovej ponorky Connecticut". Informuje portál  zen.yandex.ru.
Snorili Amíci niekde, kde legálne nemali?

Čína žiada od USA, aby uviedli presné súradnice, kde sa to stalo, a či a ako bol poškodený reaktor. Čína je veľmi znepokojená zatajovaním faktov, pretože na lodi poháňanej jadrovou energiou môže dôjsť k nekontrolovanému úniku žiareniu. Územie juhu Číny je veľmi husto osídlené a obchodné cesty sú tam veľmi využívané. Ako to teda bolo s americkou ponorkou?
Záhadné utlmovanie informácií

Incident sa stal 2. Októbra. Ponorka sa zrazila s pod vodou s neznámou prekážkou, o čom americké námorníctvo informovalo verejnosť až po piatich dňoch.

Americké námorníctvo potvrdilo zrážku jadrovej ponorky Connecticut s neznámym plavidlom (video)
Americké námorníctvo potvrdilo incident na palube jadrovej ponorkou Connecticut. Udalosť sa odohrala v Tichom oceáne. V správach americkej tlače s odvolaním sa na americké námorníctvo sa hovorí, že keď sa Connecticut ponoril pod hladinu, došlo k... Čítať ďalej
09 | 10 | 2021 | Ivan Brožík

More plné lodí

Podľa svetových námorných expertov je v Juhočínskom mori veľmi hustá doprava, pretože tadiaľ vedú mnohé obchodné cesty. No a v porovnaní s Tichým oceánom je toto more pomerne plytké.

Predpokladajú, že americký „morský vlk“ (ako sa trieda týchto ponoriek nazýva) vykonával „obvyklú“ činnosť pri sledovaní čínskych ponoriek, pričom bol blízko ich námornej základne na ostrove Hainan.
Prílišná zvedavosť USA Čínu irituje

Čínska námorná základňa Yulin, kde sa nachádzajú čínske ponorky, je neustálym zdrojom záujmu americkej ponorkovej flotily. Používajú obvyklú taktiku amerických jadrových ponoriek – pod vodou monitorovať základňu, čakať na vyplávanie nepriateľskej ponorky, zavesiť sa za ňu a sprevádzať ju.
Kde boli Američania a do čoho narazili?

Dno pri ostrove Hainan je však členité a nie celkom skúseným posádkam ponoriek by mohla ujsť nejaká prekážka, pretože nemajú presne zmapovanú túto oblasť. Okrem toho, čínska strana, ktorá vie o taktike amerických ponoriek, mohla rozmiestniť pri ostrove špeciálne veľké kontajnery alebo starú loď, ktoré menia reliéf a znižujú hĺbku podmorského terénu, aby dezorientovali nepriateľa.

Jadrová ponorka Connecticut teda mohla naraziť na taký objekt plnou rýchlosťou! Odborníci tiež predpokladajú, že na ňu mohol zaútočiť špeciálny podvodný dron, aké už niektoré krajiny majú. Ten nenarobí veľa škody, ale je schopný prekvapiť nepriateľa a poškodiť plavidlo.
Americké námorníctvo je na tom vo všeobecnosti zle

Zásadné informácie o incidente samozrejme utaja. Ponorku však čakajú drahé a dlhodobé opravy v dokoch. Opravári si budú musieť poradiť s takou drahou hračkou (ktorá stojí viac ako štyri miliardy dolárov), aby ju spojazdnili.
Peking sa bráni

Čína v blízkosti svojich teritoriálnych vôd nepotrebuje napätie a cudzie bojové ponorky. Juhočínske more je pre ňu mimoriadne strategicky dôležitou námornou cestou, po ktorej prechádzajú nákladné lode a tankery prevážajúce tovar z Číny v hodnote miliárd dolárov. Väčšina čínskeho obchodu vedie práve touto námornou cestou. Obavy čínskej strany sú teda pochopiteľné.

(Medzititulky red. HD.)

Americká jadrová ponorka narazila do neidentifikovaného objektu
Americká jadrová ponorka utrpela škody po náraze do neidentifikovaného objektu v indicko-tichomorskom regióne. Podľa agentúry AFP to oznámilo vo štvrtok americké námorníctvo. Čítať ďalej
08 | 10 | 2021 | Ivan Mihale/ TASR