Vo francúzskej katolíckej cirkvi pôsobili v rokoch 1950 - 2020 tisíce pedofilov
03 | 10 | 2021 I Ivan Mihale/ TASR

 Vyplýva to z vyšetrovania nezávislej komisie, ktorá svoje zistenia zverejní na budúci týždeň, uviedla v nedeľu agentúra AFP.


Komisia podľa svojho predsedu Jeana-Marca Sauvého odhaduje, že v spomínanom období bolo v katolíckej cirkvi vo Francúzsku najmenej 2900 - 3200 pedofilov z celkového počtu okolo 115.000 kňazov alebo iných hodnostárov.

Správa komisie v rozsahu 2500 strán bude zverejnená v utorok po dva a pol roku analýz cirkevných, súdnych a policajných archívov, ako aj na základe rozhovorov so svedkami. Podľa Sauvého sa jej autori pokúsia vyčísliť počet páchateľov aj počet obetí. Tiež sa zameria na "predovšetkým inštitucionálne a kultúrne mechanizmy" v cirkvi, ktoré umožnili kryť pedofilov, a ponúkne 45 návrhov na riešenie tohto problému.

Nezávislú komisiu zriadila v roku 2018 francúzska katolícka cirkev v reakcii na množstvo škandálov, ktoré otriasli cirkvou nielen vo Francúzsku, ale aj vo svete. Pozostávala z 22 právnikov, lekárov, historikov, sociológov a teológov. Komisia zriadila horúcu telefónnu linku, na ktorú v nasledujúcich mesiacoch prijala tisíce svedectiev.

Francúzski biskupi vyplatia obetiam pedofílie finančný príspevok
Vedenie katolíckej cirkvi vo Francúzsku prijalo v piatok rozhodnutie, že tisícom obetí pohlavného zneužívania duchovnými vyplatí "finančný príspevok". Podľa agentúry AFP ide o prípady, ktoré sa udiali od 50. rokov 20. storočia. Čítať ďalej
26 | 03 | 2021 | tasr