Z Michalskej veže v Bratislave snímu sochu sv. Michala Archanjela, čaká ju obnova
19 | 09 | 2021 I Ivan Mihale/ TASR

Po viac ako 250 rokoch bude zo strechy Michalskej veže v Bratislave sňatá socha svätého Michala Archanjela. Stane sa tak v rámci prebiehajúcej generálnej obnovy veže, samotnú sochu taktiež čaká obnova. Prenesená bude do priestorov Starej radnice, jej púť si budú môcť v pondelok (20. 9.) na poludnie pozrieť aj okoloidúci Bratislavčania.


"Príležitosť vidieť sochu, ktorá je od polovice 18. storočia osadená na vyše 50-metrovej veži, je naozaj jedinečná. Jej púť sa začne v pondelok o 12.00 h z Michalskej veže cez Michalskú a Sedlársku ulicu, aby sa cez Hlavné námestie ukončila v Starej radnici," približuje na sociálnej sieti bratislavská mestská časť Staré Mesto. Po obnove sa socha vráti opäť na vežu, z ktorej by mala ďalšie stáročia dohliadať na mesto.

Generálna rekonštrukcia Michalskej veže sa začala v lete, práce majú trvať 18 mesiacov. Rekonštrukciou má prejsť samotná stavba i všetky jej kameňosochárske a výzdobné prvky vrátane sochy svätého Michala Archanjela aj dvoch zvonov. Reštaurovanie sa týka tiež ciferníkov hodín, všetkých kamenných a reliéfnych prvkov i olovenej tabule nad bránovým vchodom. Po ukončení generálnej obnovy má vzniknúť v jej priestoroch nová stála expozícia. Zachovaná bude aj vyhliadková funkcia.

Veža je najzachovanejšou časťou mestského opevnenia a patrí medzi tri najnavštevovanejšie lokality pod správou Múzea mesta Bratislavy.

„Pôjdeš do basy, ty hajzel!“ povedal Harabin pred 13-timi rokmi Lipšicovi. Splní sa mu to? (VIDEO)
„Pes a mačka, pes a mačka to je večná naháňačka,“ spieva sa v piesni Vaša Patejdla a presne tak to vyzerá aj medzi dvomi pomerne silnými mužmi našej politiky – Štefanom Harabinom a Danielom Lipšicom, bývalými ministrami... Čítať ďalej
19 | 09 | 2021 | Jozef Uhlarik