HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA zažívajú vojensko-politickú blamáž storočia! (VIDEO)

koláž redakcia zdroj: facebook G.W BUSH/ facebook Robert Hand

Na Facebooku sa objavilo zaujímavé video. Dokonale zobrazuje trápnosť americkej porážky v Afganistane. Bolo by to aj do smiechu, keby kvôli tomu zbytočne nevyhaslo množstvo ľudských životov.

Ako sa vyjadrovali prezidenti USA k hegemónii Talibanu v Afganistane na začiatku ťaženia a na jeho konci, demonštruje zostrih videa zavesený na sociálnej sieti Facebook. 

Bush junior vyznieva s odstupom času totálne hlúpo

„Vďaka našej armáde, našim spojencom a statočným afganským bojovníkom sa režim Talibanu blíži ku koncu,“ povedal v prejave v roku 2001 prezident USA George W. Bush. Následne v jeho teatrálnom prejave zazneli silné a patetické slová ako ľudské práva a ľudská dôstojnosť v Afganistane. V pozadí ho prerušoval frenetický potlesk.  

O 20 rokov neskôr…  

O 20 rokov neskôr, v júli 2021, čelil otázkam reportérov na tlačovke k odchodu vojsk USA z Afganistanu súčasný americký prezident Biden. Rezolútne odmietal, že by Taliban prebral moc v Afganistane po odchode vojsk USA slovami: „Nie! Pretože máte afganské jednotky, ktoré majú 300 000 dobre vybavených vojakov. Rovnako dobre ako akákoľvek iná armáda na svete. Majú k dispozícii letectvo, proti niečomu takému ako 75 000 Talibancov.“

Podľa reportérky (bližšie nezistenej) vojenské spravodajské služby predpokladali pád afganskej vlády. Biden ju zastavil slovami: „To nie je pravda!“ Následne rezolútne a striktne poprel, že by ho o tom informovali spravodajské služby alebo že by identifikovali predmetné riziko. Taktiež sa vyjadril, že nevidí ani paralelu medzi Vietnamom a Afganistanom. Podľa neho veľvyslanectvo USA nebude musieť opustiť krajinu.  

„Takže otázka teraz znie, kam sa dostanú. To je zatiaľ vo hviezdach, ale pravdepodobnosť, že tam Taliban všetko ovládne a bude vlastniť celú zem, je veľmi nízka,“ skonštatoval Biden. Jeho výrok je však s odstupom času minimálne úsmevný.  

Päť krajín ide pokoriť Ruskú federáciu

O niekoľko dní neskôr…

Video zachytáva Afgancov, ako vstupujú ako víťazi do prezidentského paláca v hlavnom meste Kábule.  Hneď po tom, ako v krátkom čase prakticky bez odporu ovládli celý Afganistan. Video tiež ukazuje Bidena ako sedí v pracovni Bieleho domu a sleduje na obrazovke situáciu. Zároveň reportér hlási: „Je mnoho Američanov, ktorí sa tak divia. Viac ako 20 rokov, viac ako 20 000 zranených a viac ako 2 000 mŕtvych. Kvôli čomu?“ Na video banneri svieti nadpis Ambasáda USA skončila, bola evakuovaná po tom, keď Taliban prebral moc.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info