HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Prečo Rusko stavia nové „lietadlo súdneho dňa“

CC BY-SA 3.0 / wikipedia / Kirill Naumenko

„Všeobecné napätie vo svete neustále rastie. Preto je čas vylepšiť ruské vzdušné riadiace centrum pre prípad jadrového konfliktu,“ vraví vojenský expert Konštantín Sivkov. Uviedol Politexpert.net.

Ruská federácia začala konštruovať nové „vzdušné veliteľské a kontrolné centrá pre prípad jadrovej vojny“. Sú známe ako „lietadlá súdneho dňa“. Vojenský expert Konštantín Sivkov vysvetlil, v čom spočíva ich výnimočnosť a prečo ich Rusko začalo vyvíjať práve teraz.

Vo Voroneži už začali práce na konštrukcii nového „lietadla súdneho dňa“ na základe Il-96-400M. Ruské vzdušné sily dostanú dve lietadlá. Jedno je už vo výrobe. Agentúre RIA Novosti to potvrdil zdroj z ruského vojensko-priemyselného komplexu.

Putin ukázal tajné zbrane: Prehliadka v Petrohrade šokovala svet (VIDEO)

Spojka-3C

Projekt má názov „Spojka-3C“. V budúcnosti nie je vylúčené, že konštruktéri postavia i tretie lietadlo tohto typu. Nový typ nahradí doterajšie Il-80, ktoré boli postavené na základe osobného Il-86. Lietadlá tohto druhu sú určené na evakuáciu najvyššieho vedenia štátnych, veliacich a kontrolných zložiek. Použitie lietadla prichádza na rad, keď je zničená pozemná a satelitná infraštruktúra.

Člen Ruskej akadémie raketových a delostreleckých vied a kapitán prvého stupňa Konštantín Sivkov vraví, že nové lietadlá nemajú úplne nahradiť tie terajšie. „Všetky pravdepodobne zostanú v službe. Nové ich doplnia a podporia ich účinnosť,“ upresnil.

Podľa Sivkova sa ruské ozbrojené sily rozhodli pre nový typ tohto lietadla preto, lebo ich predchodcovia Il-80 boli vyvinuté na konci 80. rokov minulého storočia. Lietajú už viac ako 30 rokov. Preto je podľa Sivkova čas na „čerstvý vietor“. Nejde ale o jediný dôvod.

„Všeobecné napätie vo svetovej situácii rastie. Za týchto podmienok je potrebné zaoberať sa otázkou zlepšenia stability kontroly. Najmä pokiaľ ide o skutočnosť, že USA sa usilujú umiestniť jadrové rakety stredného a kratšieho doletu k našej hranici. A tie by mali veľmi krátky čas doletu. Vyžaduje si to teda vhodný počet takýchto lietadiel,“ vysvetlil Sivkov.

Torpédoborec Defender sa stal prvým „cieľom“ novej ruskej stíhačky (FOTO)

Prvoradá dĺžka doletu

Veľká pozornosť sa pri novom vývoji venovala hlavne dĺžke letu. Podľa Sivkova je teraz potrebné, aby lietadlo dokázalo vo vzduchu operovať pomerne dlho. Podľa dostupných informácií sa letový dosah modelu Il-96-400M v porovnaní s jeho predchodcom zdvojnásobí. Lietadlá tiež budú môcť tankovať vo vzduchu a dostanú i doprovod stíhačiek.

Vojenský expert poznamenal, že do nového lietadlá budú nainštalované pokročilejšie motory. Lietadlo bude tiež priestrannejšie, čo umožní umiestniť moderné komunikačné zariadenia. Tie zabezpečia komunikáciu s veliteľskými stanovišťami vojsk.

Prvky umelej inteligencie

„Pokiaľ ide o elektronické zariadenia. Palubný systém riadenia a podpory rozhodovania bude obsahovať i prvky umelej inteligencie. Pravdepodobne pôjde o vesmírny, krátkovlnný zvukový a vysokofrekvenčný komunikačný systém. Pôjde o celú skupinu komunikačných systémov, ktoré zabezpečia kontrolu strategických jadrových síl,“ vraví Sivkov.

Nemecký dôchodca skladoval v pivnici tank, skončil na súde

USA majú tiež podobné „lietadlo súdneho dňa“ založené na Boeingu 747. Podľa Sivkova je mohutnejšie a priestrannejšie než Il-86. Preto je v ňom umiestnené väčšie množstvo zariadení. Zároveň má i dlhší dolet.

Americké „lietadlo súdneho dňa“ zostarlo

„Z tohto pohľadu je samozrejme vhodnejšie. Pokiaľ ide o Il-96, ten už nebude v ničom za tým americkým zaostávať. Vybavenie bude vyspelejšie. A treba pripomenúť, že USA lietadlá tejto triedy už dlhšie nevylepšovali. Myslím si teda, že to naše bude modernejšie, vybavenejšie a celkovo dokonalejšie,“ zhrnul Sivkov.

Zároveň pripomenul, že ruský Roscosmos potvrdil pokračovanie spolupráce medzi Ruskou federáciou a USA v oblasti nákupu motorov pre rakety. Čo podľa neho len potvrdzuje, že si USA ruský pokrok v tejto oblasti vysoko cenia.

Ako zabezpečiť medzinárodné uznanie návratu Krymu do Ruska (Dmitrij Minin)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info