Diktátor Lengvarský drzo, arogantne a podlo: Opatrenia na hraniciach sa nemenia!
15 | 07 | 2021 I Aneta Leitmanová
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyhlásil, že aj napriek rozhodnutiu Ústavného súdu SR sa opatrenia na hraniciach nemenia. Drzo, arogantne a podlo tak Slovákom odkázal, že sú väzňami vo vlastnej krajine.
Lampasák Lengvarský zavelil: Opatrenia sa nemenia

"Opatrenia na hraniciach sa nemenia," povedal Lengvarský. Dokonca ľudí vyzval, aby opatrenia na hraniciach dodržiavali a aby po piatich dňoch karantény zodpovedne išli na PCR testy. To všetko si podľa TASR dovolil povedať aj napriek rozhodnutiu Ústavného súdu SR.

Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR z 9. júla, je podľa Lengvarského vecne správne. Nové znenie vyhlášky sa však už pripravuje, informuje TASR.

"Budeme musieť teraz nájsť cestu, pretože opatrenia budú platiť v rovnakom režime aj naďalej. Budeme musieť zrušiť to, aby ľudia, ktorí sú očkovaní prvou dávkou, nemuseli ísť do karantény. Musíme nájsť spôsob, ako vrátiť tých, ktorí už odcestovali. A ako im umožniť vrátiť sa bez toho, aby museli ísť do karantény," povedal.
Vyhláška mala ľudí prinútiť k očkovaniu

Zámerom opatrení z vyhlášky bolo podľa Lengvarského to, aby sa ľudia začali očkovať. A aby mali po vycestovaní aspoň jednu dávku vakcíny proti COVID-19. Opatrenia budú podľa jeho slov "trošku tvrdšie", lebo nebudú rozlišovať medzi osobou s prvou dávkou vakcíny a nezaočkovanými. Nová vyhláška by mala byť pripravená k dňu zverejnenia rozhodnutia ÚS SR v Zbierke zákonov.

Júlová vyhláška stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti COVID-19. Vyhlášku napadol na ústavnom súde Smer. ÚS prijal návrh 31 opozičných poslancov parlamentu na ďalšie konanie v celom rozsahu, o samotnom súlade vyhlášky s ústavou bude ešte rozhodovať.

ÚS zároveň obnovil platnosť a účinnosť vyhlášky ÚVZ z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semafora na zelené, červené a čierne.

Vyhláška ÚVZ reagovala na vládnu aktualizáciu cestovného semafora. Pre nezaočkovaných okrem výnimiek určila povinnosť nastúpiť do 14-dňovej karantény s možným ukončením skôr s negatívnym RT-PCR testom. Karanténu okrem očkovaných vyňala napríklad pre osoby od 12 do 18 rokov veku, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemal povinnú karanténu. Netýkala sa ani ľudí, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov. Takisto povolaní, ktoré mali výnimku aj predtým či prechádzajúcich ako posádky lietadiel, vlakov, vodiči nákladných vozidiel či pracovníci pohrebnej služby.