HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lukašenko: „Celý národ musíme naučiť narábať so zbraňami, svet sa totiž zbláznil“

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko ozbrojený s puškou Kalašnikov a v nepriestrelnej veste FOTO TASR/AP
Celá populácia Bieloruska by sa mala naučiť zaobchádzať so strelnými zbraňami. Neexistuje totiž záruka, že krajina nepôjde do vojny. Vyplýva to z vyjadrení prezidenta Lukašenka, v ktorých uviedol, že „svet sa zbláznil“.
Všetci do zbrane
V pondelok bol Alexander Lukašenko na prehliadke vojenských tovární v meste Orša blízko hraníc s Ruskom a odhalil svoje presvedčenie, že bieloruské obyvateľstvo by malo byť vyškolené v oblasti montáže, streľby a demontáže guľometu, informuje portál RT.

„Kto zaručí, že nepôjdeme do vojny?“ opýtal sa Lukašenko. „Ani ty, ani ja – nikto to nemôže zaručiť. Svet sa úplne zbláznil. Vojna môže vypuknúť kedykoľvek a kdekoľvek. Bohvie, aj u nás.“

Z dôvodu hrozby konfliktu by sa obyvateľstvo krajiny malo naučiť, ako zaobchádzať so strelnými zbraňami. Tieto zručnosti sa učia, keď sú ľudia odvedení do ozbrojených síl, ale nie každý v nich slúžil.

USA a Rusko upgradujú svoj jadrový arzenál

Ťažšie na cvičisku, ľahšie na bojisku

„A prečo sa študenti a ostatní nezapoja a nenaučia sa používať strelné zbrane – zostaviť, rozobrať guľomet, vystreliť?“ spýtal sa. „Aby vedeli, ako ich používať, a aby sa to nemuseli učiť až na bojisku.“

Lukašenkov návrh prišiel počas prehliadky vojensko-priemyselného podniku, odvetvia, ktoré sa nedávno stalo stredobodom záujmu bieloruskej výroby. Začiatkom tohto mesiaca bieloruský vodca nariadil odvetviu, aby v prípade budúceho konfliktu urýchlilo výrobu ručných zbraní, pričom poznamenal, že krajina by sa nemala spoliehať na pomoc zahraničného spojenca.

Tretie úmrtie na Karlovej univerzite! Ďalší mladý pedagóg je mŕtvy. O dôvodoch každý mlčí

Musíme vyrobiť maximum zbraní

„Doma musíme vyrobiť maximum zbraní. Pretože sa môže stať čokoľvek. A nemali by sme sa držať nádeje, že nám nejaký zámorský strýko prinesie zbrane. Musíme mať svoje vlastné,“ zdôraznil Lukašenko.

Možnosť nadchádzajúcej vojny je pravidelnou témou v prejavoch angažovaného prezidenta. Minulý mesiac hovoril zákonodarcom o hrozbe tretej svetovej vojny v prípade vypuknutia ozbrojeného konfliktu o Bielorusko a vyzval zahraničie, aby prestali „prilievať olej do ohňa“.

„Nie sme veľká krajina, ale naša odpoveď bude adekvátna,“ uviedol. „Skôr, ako sa uchýlite k akýmkoľvek unáhleným a neuváženým krokom pamätajte, že Bielorusko je stredom Európy,“ uzavrel Lukašenko.

Deti nevedia rozoznávať emócie. Môžu za to rúška, ktoré nosia ľudia, tvrdia vedci z Talianska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info