Prokurátorka zrušila obvinenie exriaditeľa NAKA Branislava Zuriana (AKTUALIZOVANÉ)
14 | 06 | 2021 I tasr

Prokurátorka Generálnej prokuratúry (GP) SR rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia bývalému riaditeľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislavovi Z.


TASR o tom informoval hovorca GP SR Dalibor Skladan. Branislav Z. bol obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

"Prokurátorka GP SR 11. júna na základe sťažnosti obvineného bývalého riaditeľa NAKA B. Z. rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa ÚIS zo dňa 21. mája o vznesení obvinenia menovanému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Prokurátorka GP SR po preskúmaní veci dospela k záveru, že uznesenie o vznesení obvinenia B. Z. bolo nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu," objasnil hovorca.

Ako dodal, na základe dôkazov nielenže nebolo možné konštatovať naplnenie znakov skutkových podstát stíhaných trestných činov, ale policajný vyšetrovateľ skutok aj neprípustným spôsobom nadkvalifikoval. "Pre prinavrátenie dôvery občanov v spravodlivosť považujem za zásadné trestné stíhanie výlučne zo zákonných dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon,“ zdôraznil na margo rozhodnutia generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Proti Branislavovi Z. vypovedal bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris B. Polícia u neho zasahovala doma v Poprade 21. mája v čase jeho neprítomnosti, na políciu sa dostavil po návrate z dovolenky. Prokurátor GP SR v rámci výkonu dozoru preskúma aj postup policajných orgánov pri domovej prehliadke.

Branislav Z. požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 15. máju. Z funkcie odišiel na vlastnú žiadosť. Zároveň odišiel aj z polície. Spoluobvinenému Jánovi K. tiež prokurátor GP SR pred pár dňami zrušil uznesenia vyšetrovateľa o vznesení obvinenia.

AKTUALITA: Bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana vypočuli a prepustili domov
24 | 05 | 2021 | Aneta Leitmanová