HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Budeme oslavovať 120-ku?: Izraelskí vedci predĺžili život myší, to isté je možné aj u ľudí

Ilustračný obrázok / pixabay

Nová štúdia, v rámci ktorej vedci predĺžili životnosť laboratórnych myší o 23 percent prostredníctvom špeciálneho proteínu, môže pripraviť cestu pre ľudí. V neďalekej budúcnosti by sme mohli osláviť 120. narodeniny, informuje portál RT.

Za všetko môže proteín SIRT6

Izraelskí vedci zvýšili prísun proteínu SIRT6 dovedna 250 myšiam. Tento proteín „riadi mieru zdravého starnutia“, ale s vekom zvyčajne klesá. V prípade myší dosiahli veci neuveriteľné výsledky.

Očakávaná dĺžka života ich testovaných myší sa nielen zvýšila o 23 percent, ale boli tiež mladšie a menej náchylné na rakovinu v porovnaní s bežnými myšami. Uvádza sa to v recenzovanom príspevku, ktorý bol nedávno publikovaný v časopise Nature Communications.

„Zmeny, ktoré sme videli na myšiach, sa dajú preniesť na človeka, a ak by to tak bolo, bolo by to vzrušujúce,“ uviedol pre denník Times of Israel profesor Haim Cohen z Bar-Ilan University, ktorý stál na čele výskumu.

Bude prvá trans žena súťažiť na olympiáde v Tokiu? Súperky sa búria

Budeme oslavovať 120-ku?

Ak ľudia dostanú ekvivalentnú bielkovinu, ich priemerná dĺžka života môže dosiahnuť takmer 120 rokov, uviedol. V roku 2019, pred pandémiou Covid-19, OSN odhadovala priemernú dĺžku života na 72,6 rokov.

Cohenovo laboratórium v ​​súčasnosti hľadá spôsoby, ako bezpečne zvýšiť hladinu proteínu SIRT6 u ľudí. Myši boli geneticky modifikované, ale na dosiahnutie rovnakého účinku by ľudia potrebovali lieky.

„Vyvíjame malé molekuly, ktoré môžu zvyšovať hladinu SIRT6 alebo zvyšovať aktivitu existujúcich množstiev proteínu,“ uviedol vedec. Dodal, že konkrétne výsledky očakáva o dva alebo tri roky.

„Desaťtisíce ľudí zomreli zbytočne,“ tvrdé obvinenia najbližších na adresu Johnsona

Nielen dlhší život, ale aj kvalitnejší

Príznakom starnutia u myší je strata schopnosti extrahovať energiu z tukov a kyseliny mliečnej po malom období bez jedla. Podľa článku však zvieratá s vysokou úrovňou SIRT6 nemali až taký problém napriek vyššiemu veku.

Navyše ich život nebol len dlhší, ale kvalitnejší, pretože mali menej cholesterolu, vykazovali menej prípadov rakoviny a mohli bežať rýchlejšie.

„My sme mali knihy, zatiaľ čo u vás len kvákali ropuchy,“ porovnáva ukrajinský politik Kyjev s Moskvou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info