HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vyvinuli najmenší mikročip na svete. Do tela vám ho implantujú injekciou

Očkovanie
Ilustračné foto: TASR

Vedci z Kolumbijskej univerzity vyvinuli najmenší mikročip na svete. Je viditeľný iba pod mikroskopom a do tela vám ho implantujú hypodermickou ihlou.

Inžinieri z Kolumbijskej univerzity vyvinuli moderný čip miniatúrnych rozmerov, ktorého úlohou má byť sledovať zdravie jednotlivcov. Údajne ide o najmenší jednočipový systém, aký bol kedy vytvorený. Do tela sa má implantovať hypodermickou ihlou. Všimol si portál StartItUp.sk

Najmenší svojho druhu

Implantát bol vyvinutý spoločnosťou Columbia Engineers a ide o najmenší jednočipový systému na svete. Je malý ako roztoč a je viditeľný iba pod mikroskopom.

Tím vedcov do jednočipového systému zahrnul piezoelektrický menič, ktorý funguje ako anténa na bezdrôtové napájanie a komunikáciu pomocou ultrazvuku. Dôsledkom toho vznikla z čipu sonda na snímanie teploty. Tú je možné monitorovať v reálnom čase.

Mikročipová konšpirácia? Švédsky výskumník H. Sjöblad na implantátoch pracuje 7 rokov

Očipujú injekciou

Vedci demonštrovali schopnosti implantátu na živých myšiach. Až sedem z nich sa vedcom podarilo implantovať naraz injekčnou striekačkou.

Podľa predstáv vedcov sa čipy aj do ľudského tela implantujú injekčnou striekačkou a potom budú pomocou bezdrôtového signálu posielať výsledky rôznych meraní. V súčasnosti sú merania obmedzené na sledovanie telesnej teploty.

Ďalšími možnosťami sú meranie krvného tlaku, hladiny glukózy a dýchacích funkcií.

Odvrátená tvár Billa Gatesa. Po rozvode vyplávali na povrch jeho pletky s pedofilom Epsteinom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info