HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prečo to váhanie s vakcínou Sputnik? „Asi na americkom vyslanectve neberú telefóny,“ píše Čarnogurský

Ján Čarnogurský Fotokoláž HD (via TASR)

Ján Čarnogurský si všíma „tragikomédiu“ prístupu našich politikov a médií k ruskej vakcíne. Upozorňuje na vynikajúce výsledky, ktoré táto vakcína vykazuje. „Štáty, ktoré nie sú v predklone pred USA, nemajú problém uchádzať sa o dodávky a výrobu ruskej vakcíny,“ konštatuje na sociálnej sieti. Na Slovensku je to však problém.

Čarnogurský: Oficiálne médiá smrť generála všemožne zľahčovali, alternatívne médiá dokázali ľudí informovať

Náš premiér, pokračuje Čarnogurský,  sa cez víkend v televízii vyhováral na Európsku liekovú agentúru (to ešte nevyšiel článok v britskom lekárskom časopise Lancet chváliaci ruskú vakcínu Sputnik V) a minister zdravotníctva Marek Krajčí ešte stále hovorí len, že „Slovensko uvažuje“ o dodávke Sputnik V. „Asi na americkom vyslanectve zatiaľ neberú telefóny,“ konštatuje expolitik.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa ponúkla, že využije svoje medzinárodné konexie na urýchlenie dodávky vakcíny proti corona vírusu, upozorňuje Čarnogurský. „Skôr by som neodporúčal, aby prezidentka Čaputová kontaktovala Rusko na dodávky vakcíny. Opakovane označila Rusko z a hrozbu pre Slovensko. Stratili sme už mesiace času. Podľa § 46 odsek 3 zákona číslo 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, Ministerstvo zdravotníctva už dávno mohlo povoliť nákup ruskej vakcíny,“ podčiarkuje Čarnogurský.

„MUDr. Henrietta Hudečková, hlavná epidemiologička Slovenska, zverejnila, že podporuje nákup. Na čo ešte čakáme? Na Slovensku sú ľudia a organizácie, ktoré udržiavajú dobré vzťahy s Ruskom. Kontaktovalo ich aspoň ministerstvo zdravotníctva vo veci dodávky ruskej vakcíny?“ kladie otázky právnik.

„Sputnik V má podobnú účinnosť ako vakcína Pfizer, okolo 92 % po prvej dávke, ale po dobu dopravy vyžaduje teplotu len mínus 15 °C kým Pfizer teplotu mínus 90°C. To je dosť veľký rozdiel v nákladoch a v logistike v prospech ruskej vakcíny. Súhrn všetkých parametrov robí ruskú vakcínu pre nás najvýhodnejšou. Záujem o ruskú vakcínu je vo svete veľký a fakt je, že ruský výrobca nestačí pokryť dopyt, ale niektoré krajiny (Srbsko, Turecko) už dostali od ruského výrobcu licenciu,“ chváli vakcínu bývalý politik. Podľa neho by sa o licenciu mohlo uchádzať aj Slovensko.

České médiá: Chmelár sa hanbí za Matoviča a SNS požaduje vakcínu Sputnik V

Čarnogurský zdôrazňuje, že médiá, ako SME, Denník N, .týždeň, aj všetky televízie ruskú vakcínu pred divákmi a čitateľmi buď zamlčiavali alebo ju dokonca ohovárali. „O ruskej vakcíne pravdivo písali a vysielali len alternatívne médiá – Hlavné správy, Hlavný denník, Slobodný vysielač, Extraplus, Dimenzie, TVZV, TV Slovan a ďalšie. Zapamätajte si to, keď budete počuť v oficióznych médiách kritiku na alternatívne,“ upozorňuje.

Schvaľovanie vakcíny „Sputnik V“ bez geopolitického tabu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info