HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Návrat k ZSSR? Rusi znova zvažujú známe päťročnice

ZSSR
Ilustračný obrázok / Sputnik
Traja akademici z Ruskej akadémie vied navrhli vrátiť krajinu do systému päťročných ekonomických plánov v sovietskom štýle ako prostriedok boja proti poklesu súvisiacemu s Covid-19, informuje portál RT.

V správe analyzovanej moskovským obchodným denníkom Vedomosti Abel Aganbegyan, Boris Porfiriev a Alexander Širov navrhli niekoľko reforiem na stimuláciu rastu HDP až o 3-4 percentá ročne.

Podľa denníka tieto návrhy zahŕňajú návrat k päťročnému plánovaniu sociálno-ekonomického rozvoja a získavanie finančných prostriedkov pomocou aktív bánk a úspor podnikom a občanom – nielen Ruskému fondu národného bohatstva. Akademici tiež navrhujú ďalšie vládne pôžičky a masovú privatizáciu.

Merkelová po dobrých údajoch o ruskom Sputniku: Všetky vakcíny sú v EÚ vítané

Vďaka získaniu väčšieho množstva peňazí ekonómovia naznačujú, že je možné zvýšiť minimálnu mzdu, dávky v nezamestnanosti a dôchodky. Navrhli tiež zrušiť všetku daň z príjmu od osôb s nízkym príjmom a zaviesť progresívny systém podobný systému, ktorý sa pozoruje vo väčšine Európy vrátane Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva.

Počas Sovietskeho zväzu prichádzal štátny výbor každých päť rokov s hospodárskymi plánmi, pričom sa zakaždým zameral na súčasné problémy daného dňa. Posledný päťročný plán sa realizoval v roku 1991 a nebol dokončený kvôli pádu ZSSR.

Eurozóna je na pokraji dvojitej recesie

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info