fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Počet predpísaných psychiatrických liekov počas lockdownu stúpa

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Nárast predpisovania antidepresív a iných psychiatrických liekov potvrdili súkromné zdravotné poisťovne Union a Dôvera. Najviac ohrození depresiami, úzkosťami a panickými atakmi sú v súčasnej situácii seniori, informuje sme.sk.

Takmer 660-tisíc balení liekov predpísali psychiatri v období od marca do konca minulého roka, teda od vypuknutia pandémie.

„Trend je stúpajúci – pribúdajú úzkostné stavy, depresie aj panické ataky. Len v našej zdravotnej poisťovni ide o viac ako 12-percentný nárast predpisovaných psychiatrických liekov v porovnaní s minulým obdobím. Tento rok to pravdepodobne bude ešte viac,“ spresnila Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.

Dôležité: WHO zmenilo zásadným spôsobom pokyny k testovaniu metódou PCR

Požiadať o pomoc v náročnom období nie je hanbou. Ako iné choroby, aj duševné sa ľahšie liečia v počiatočných štádiách. „Spojiť sa s lekárom je možné aj vďaka telemedicíne – cez telefón alebo video hovor,“ doplnila revízna lekárka Ingrid Dúbravová.

V období od marca do konca roka 2020 poisťovňa eviduje vyše 12 400 výkonov telemedicíny v rámci psychiatrie pre dospelých a ďalších takmer tisíc výkonov v odbornosti detská psychiatria.

Pirošíková: Núdzový stav je len zámienkou na niektoré ústavné zmeny

Zvýšenú pozornosť starostlivosti o duševné zdravie venuje aj zdravotná poisťovňa Dôvera. Pomáhať sa snaží najmä komunikáciou a sprostredkovávaním užitočných rád, ako situáciu zvládnuť.

„Prostredníctvom portálu akobuk.sk sme priniesli informácie, ktoré pomáhajú zvládať stres spojený s koronakrízou, vyhorením, prácou z domu či stratou príjmu. Test, ktorý vyhodnocuje riziko vyhorenia, vyplnilo viac ako desaťtisíc ľudí,“ uviedol Matej Štepianský z Dôvery.

Všeobecná zdravotná poisťovňa upozornila, že najmä starší ľudia znášajú samotu a izoláciu v čase pandémie ťažšie, čo sa môže prejaviť na ich zdraví. „Izolácia a minimum sociálnych kontaktov sťažuje aj identifikovanie varovných príznakov demencie a iných kognitívnych porúch. Všeobecná zdravotná poisťovňa preto pre svojich poistencov starších ako 60 rokov uhrádza u všeobecného lekára špeciálne vyšetrenie s cieľom včasného rozpoznania straty sebestačnosti u starších ľudí,“ uviedol Matej Neumann, hovorca VšZP.

Vedec Leksa: Ani za Mečiara a Fica som necítil také ohrozenie demokracie, ako teraz za Matoviča

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info