HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Aktivita NATO pri ruských hraniciach môže viesť k „vážnemu incidentu“, varuje Moskva

bombardér B-1b
Ilustračný obrázok / pixabay
Moskva varovala, že zvyšovanie západnej vojenskej aktivity v blízkosti ruských hraníc môže mať v konečnom dôsledku nebezpečné následky, informuje portál Russia Today. 
V tomto roku sa priblížilo k územiu krajiny viac lodí a lietadiel NATO ako býva obvyklé.

Námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin v rozhovore pre vládne noviny Rossijskaja Gazeta pripomenul niektoré nedávne blízke výzvy a obvinil USA a ich spojencov z použitia „agresívnej rétoriky“.

„V roku 2020 sa aktivita leteckých a námorných síl NATO významne zvýšila a čoraz viac sa objavujú situácie, ktoré môžu viesť k vážnym incidentom,“ uviedol Fomin. „Tieto akcie boli otvorene provokatívne. Incidentom sa dalo vyhnúť iba vďaka vysokej úroveni profesionálneho výcviku ruských pilotov a námorníkov.“

Sedemnásť ruských rybárov našlo pravdepodobne smrť v ľadových vodách

Fomin predovšetkým poznamenal, že NATO uskutočnilo námorné cvičenie v ten istý deň ako sa uskutočnili oslavy Dňa druhej svetovej vojny, a že boli zaznamenané opakované lety amerických lietadiel „v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc“.

Len v auguste a septembri sa uskutočnilo viac ako 15 letov amerických strategických bombardérov.

Benátky aktivovali protipovodňový systém, hladina vody stúpa

Námestník ministra tiež pripomenul dva nedávne incidenty, pri ktorých britské a americké torpédoborce vstúpili do oblastí, ktoré Rusko považuje za svoje teritoriálne vody. Minulý mesiac, po vpáde USS Johna McCaina, keď ruské námorníctvo hrozilo, že vytlačí plavidlo z jeho vôd neďaleko Vladivostoku, USA označili námorné územné požiadavky Moskvy za „prehnané“.

„Sme pripravení na profesionálny a konštruktívny dialóg za podmienky dodržiavania zásad vzájomného rešpektovania a záujmov toho druhého,“ uzavrel Fomin.

Členské štáty EÚ schválili pobrexitovú obchodnú dohodu s Britániou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info