U obvineného expolicajta Krajmera sa našli dokumenty z vydieračskej kauzy
20 | 11 | 2020 I Jozef Uhlárik ml.

Akcia NAKA pod názvom Očistec mala očistiť vedenie polície od skorumpovaných ľudí, no že zasiahne na úplný vrchol to šokovalo azda každého. O prekvapenia v prípade policajného gangu, zdá sa, nebude núdza ani ďalej. Všímajú si aktuality.sk.


Policajti nikdy nevyšetrili ani päť rokov starý prípad čudného vydierania podnikateľa z okolia Trenčína. Teraz sa však ukazuje, že nitky môžu viesť k obvinenému Róbertovi Krajmerovi, ktorý bol v tom čase vysokopostaveným funkcionárom NAKA, informuje portál aktuality.sk.
„Lietal“ aj v mediálne známom prípade s barom Fatima

Krajmer, bývalý šéf protikorupčnej polície, skončil po akcii Očistec a po razii na Bödörovo komando vo väzbe. Nebolo to však prvý raz, čo mu na dvere klopali kukláči. O bývalého elitného policajta sa totiž jeho kolegovia zaujímali už aj v polovici septembra, lenže vtedy to súviselo s mediálne známym prípadom okolo trenčianskeho baru Fatima. Pri domovej prehliadke ale čakalo na policajtov prekvapenie. Podľa informácií Aktuality.sk u Krajmera našli päť rokov staré trestné oznámenie veľkopodnikateľa s ovocím a zeleninou Jána Geöreögha z Trenčianskych Stankoviec, ktoré podal pre pochybné a zrejme úplne fiktívne vyšetrovanie jemu blízkej firmy Mirach.

Bývalý funkcionár NAKA Krajmer mal doma aj takmer celý spis inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá v minulosti postup policajtov preverovala. Prípad firmy Mirach sa teraz spomína aj v uznesení o obvinení Bödörovho komanda. Podľa vyšetrovateľov mal práve Róbert Krajmer v júni 2014 osloviť policajta Vladimíra Bistáka, aby vyžiadal od Geöreögha účtovníctvo jeho firmy Mirach. V podnikateľovi chceli podľa aktuálnych zistení vyšetrovateľov vzbudiť dojem, že má problémy, lebo firma je podozrivá z daňovej trestnej činnosti. Opak bol ale pravdou, pretože obchodník s ovocím a zeleninou žiadne daňové podvody nerobil, ba nič také nepotvrdilo ani operatívne preverovanie.

V kauze reštaurácie Fatima v Trenčíne je obvinených päť osôb
V súvislosti s kauzou reštaurácie Fatima v Trenčíne obvinil vyšetrovateľ päť osôb. Obvinenie sa týka trestnej veci zločinu marenia spravodlivosti a prečinu krivej výpovede a krivej prísahy. Čítať ďalej
10 | 09 | 2020 | TASR

Dokumenty vraj Krajmer nezískal protizákonne

Prokurátor teraz Krajmera aj Bistáka pre prípad Mirach teraz obvinil zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bisták s políciou spolupracuje, a tak ho stíhajú na slobode. Vypovedá aj o Róbertovi Krajmerovi, ktorý ho mal pri vypaľovaní firmy Mirach inštruovať. Väzobne stíhaný exfunkcionár na otázky Aktuality.sk reagoval prostredníctvom advokáta Miroslava Zoboka. V odpovedi nepoprel, že by sa dokumenty našli v jeho dome. „Žiadny z dokumentov, resp. kópií, ktoré mal môj klient vo svojej dispozícii, nezískal spôsobom priečiacim sa zákonu. Môj klient popiera akékoľvek kolúzne konanie vo vzťahu k osobe obvineného Vladimíra Bistáka a/alebo akýmkoľvek iným osobám v akejkoľvek súvislosti. Nekonal tak teda ani v spojitosti s kauzou spoločnosti MIRACH, spol. s r. o. resp. fyzickej osoby Ján Geöreögh,“ napísal Aktualitám.sk advokát Zobok.

„Môj klient nezodpovedal a ani nezodpovedá za prípadné protiprávne, Trestným zákonom reprobované konanie obvineného Vladimíra Bistáka,“ dodal advokát s tým, že Krajmer odmieta konanie, ktoré mu vyšetrovateľ kladie za vinu. Policajt Bisták mal v minulosti kontaktovať podnikateľa a vypýtal si od neho firemné účtovníctvo za posledné dva roky. Vtedy sa nepredstavil vlastným menom, ale sa vydával za podplukovníka Kováčika. Falošné priezvisko uviedol aj v žiadosti o vydanie podkladov. Dokonca tam napísal spisovú značku, pod ktorou polícia viedla iný, v tom čase už skončený prípad.

Polícia zadržala bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA R. Krajmera
Polícia zadržala vo štvrtok večer bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róberta Krajmera. Policajti ho podľa informácií TASR vyviedli z jeho domu v Trenčíne v putách. Upozornila na to TV Markíza. Zásah má... Čítať ďalej
11 | 09 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR

Namiesto výpovede si policajt v bare pýtal úplatok

Veľkopodnikateľ so zeleninou a ovocím si teda najskôr myslel, že ide o riadne vyšetrovanie jeho firmy a účtovníctvo odovzdal Bistákovi na CD-čku. Majiteľa firmy však neskôr prekvapilo, že ho policajt volá na stretnutia do kaviarne a nie do sídla firmy, kde by procesne správnym spôsobom zadržal firemné doklady či počítače. „Potom som sa sprostredkovane dozvedel, že keď dám asi 20-tisíc, tak sa akože dozviem, čo ako je, a že keď dám 50-tisíc, tak ma očistia. Jasné, že som vedel, že ide o podvod,“ spomína podnikateľ Geöreögh, ako ho pred zhruba šiestimi rokmi začali Krajmer s Bistákom vydierať.

Nasledovalo vraj aj niekoľko výhražných správ. „Napríklad, že poslednýkrát oslavujem narodeniny na slobode alebo že si mám rozmyslieť dobre fungujúcu organizáciu, že budem trpieť,“ spomína obchodník z Trenčianskych Stankoviec. Napriek vyhrážkam žiadne výpalné neodovzdal a podal trestné oznámenie. No a práve podané trestné oznámenie sa našlo pri septembrovej prehliadke v dome Krajmera spolu s listinami zo spisu inšpekcie ministerstva vnútra.

Kauza policajný Očistec: Krajmerov poskok mal vytvárať falošné dokumenty!
Minulotýždňová akcia NAKA pod názvom Očistec, pri ktorej zadržali osem vysokopostavených policajných exfunkcionárov, stále rezonuje Slovenskom. A to aj preto, ako uvádza portál 1.pluska.sk, že na povrch sa dostávajú stále nové a neuveriteľnejšie... Čítať ďalej
10 | 11 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.

Po „vyšetrení“ jediný, aj to mierny trest pre policajta

Zaujímavé je, že prípad sa v minulosti nakrátko obrátil proti skupine policajtov, ktorí mali byť do neho zapletení, dokonca ich aj zadržali. Inšpekcia dokonca aj začala trestné stíhanie vo veci prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a podvodu v štádiu pokusu, napokon však dospela k záveru, že nejde o nič vážne a policajtov pred súd nepostavila. Dnes inšpekcia ministerstva vnútra naznačuje, že vyšetrovanie stopol prokurátor v Banskej Bystrici. „Po zadržaní podozrivých a vykonaní potrebných úkonov príslušníkmi inšpekcie dal dozorujúci prokurátor súhlas s ich prepustením zo zadržania. Podľa jeho názoru sa totiž podozrenie zo spáchania vyšetrovaného trestného činu rozptýlilo, zadovážený dôkazný materiál ale poskytoval priestor na úvahu o možnom disciplinárnom previnení,“ potvrdilo ministerstvo vnútra.

Prípad napokon predsa len putoval na Národnú kriminálnu agentúru, aby sa skutok prerokoval v disciplinárnom konaní. A výsledok? V prípade padol jediný, aj to veľmi mierny disciplinárny trest: jedného z policajtov písomne pokarhali. „Vzhľadom na to, že išlo o menej závažné porušenie základných povinností policajta a s prihliadnutím na skutočnosť, že dotknutý policajt nebol doposiaľ disciplinárne potrestaný,“ informoval vtedy hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Aktuality.sk na prípad upozornil už na jeseň 2015 a zaoberal sa ním aj na parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť.

Akcia Očistec: Gašpar obvinenia odmieta, Slobodník chce spolupracovať, Hraško sa psychicky zrútil
Štvrtková akcia NAKA poriadne zamávala Slovensko a určite aj slušnými policajtami. Zaujímavé je aj sledovanie, ako sa bývalí vysokí funkcionári polície pred sudcom spávajú. Hraško sa k nemu ani nedostal. Čítať ďalej
08 | 11 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.

Postup svojich podriadených obhajoval Kaliňák aj Gašpar

Exminister vnútra Daniel Lišpic vtedy upozorňoval, že ide o typický príklad vypaľovania podnikateľov. „Už skutočnosť, že sa snažil zahladiť stopy svojho nezákonného konania, by mala v každom spustiť signál, že takýto človek nemôže byť v elitnom útvare. Snaha silou mocou všetko obhájiť vo mne vyvoláva ďalšie podozrenie, kto ďalší za tým potenciálne je. Či policajt konal nesprávne samostatne alebo na niekoho pokyn?“ pýtal sa vtedy Lipšic. Už niekoľko dní po prvom zo série článkov Aktuality.sk však prekvapivo skončil vtedajší riaditeľ NAKA Daniel Goga a do vedenia nastúpil Peter Hraško. Funkciu riaditeľa prevzal 1. novembra 2015 a zotrval v nej vyše tri roky. Aj Hraško je už obvinený po akcii Očistec. Až kauza Bödörovho komanda vniesla svetlo aj do staršieho prípadu Mirach a naznačila, že stopy môžu viesť ku Krajmerovi.

Postup policajtov obhajoval aj exminister vnútra Robert Kaliňák, podľa ktorého vraj išlo len o administratívnu chybu policajta. „Tým sa to začína aj končí. Ak si vyšetrovateľ myslel niečo také vážne ako vy, prečo to potom zastavoval? Asi preto, že si nemyslel, že to je také vážne ako vy, čo máte fantáziu a snažíte sa z toho urobiť bondovku,“ skonštatoval vtedajší minister. K prípadu sa v tom čase vyjadril aj policajný šéf Tibor Gašpar, ktorý sa zastal inšpekcie, ktorá policajtov nepotrestala ani neobvinila. Aj Gašpar je už väzobne stíhaný po akcii Očistec, rovnako aj Krajmer, u ktorého sa našli dokumenty z prípadu vydierania obchodníka so zeleninou.
Polícia chce nechať prípad vydierania opätovne preveriť

Geöreögha informácie o úplatných policajtov zarazila: „To je čo za mafia?” reagoval aj na správu, že papiere z jeho prípadu sa našli v dome bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA. „Vôbec mi vtedy nenapadlo, že to môže viesť k nemu. Veľmi mi vtedy znepríjemnili život, doprial by som im, aby za to pykali,“ povedal obchodník pre Aktuality.sk, podľa ktorých chce polícia prípad okolo trenčianskej firmy aj neštandardný postup mužov zákona opätovne preveriť.

Očistec: Prokurátor Špirko ukazuje prstom na Kaliňáka s Počiatkom
Vedenie polície je obvinené z organizovanej trestnej činnosti. Ako zločinecká skupina na najvyšších postoch v polícii robila podľa obvinení špinavú nadprácu aj v záujme ministra Kaliňáka. Ako to všetko prebiehalo píše portál... Čítať ďalej
12 | 11 | 2020 | Imrich Kovačič