Najvyšší správny súd bude rozhodovať aj o zákonnosti volieb či o rozpustení politickej strany
10 | 10 | 2020 I SITA

Najvyšší správny súd SR, ktorý vznikol novelou ústavného zákona, bude rozhodovať aj o zákonnosti volieb do samospráv či o rozpustení alebo pozastavení činnosti politickej strany alebo hnutia.


Taktiež bude mať na starosti disciplinárnu zodpovednosť sudcov, prokurátorov a ďalších právnických profesií. Nový súd bude sídliť v Bratislave a riadne fungovať by mal začať v druhej polovici roka 2021. Vyplýva to z novely ústavného zákona, ktorú minulý týždeň schválila vláda SR.

Prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky prezidentovi Slovenskej republiky navrhne Súdna rada Slovenskej republiky. „Správne súdnictvo je ťažiskový súdny subsystém, ktorý je nastavený najmä na ochranu jednotlivca pred rozhodnutiami, opatreniami a postupmi najmä výkonnej moci. Je pridanou hodnotou, že najvyšší správny súd bude vykonávať aj disciplinárne súdnictvo,“ uviedol pre agentúru predseda súdnej rady Ján Mazák.

Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) súhlasí s právnou úpravou, ktorá dáva správnemu súdu rozšírené kompetencie rozhodovať okrem správnych vecí aj o disciplinárnych previneniach sudcov.

ŠKANDÁL: Minister Krajčí si do predstavenstva VšZP dosadil sesternicu. Blaha ho vyzval na odstúpenie
Minister Marek Krajčí si do predstavenstva VŠZP dosadil svoju sesternicu, tvrdí Ľ. Blaha a E. Kaliňák. Ministrovi odkazujú: odstúpte! Čítať ďalej
10 | 10 | 2020 | Petra Demková


„Pri jej realizácii bude kľúčové, aby v senátoch, ktoré budú mať disciplinárnu právomoc, pôsobili skúsení a nespochybniteľní sudcovia z hľadiska ich bezúhonnosti. Nemali by to teda byť napríklad úplní nováčikovia z prostredia mimo súdu alebo sudcovia, ktorí sú spochybniteľní napríklad v súvislosti s prebiehajúcimi trestnými konaniami voči sudcom,“ dodala pre agentúru SITA hovorkyňa ZOJ Katarína Javorčíková.

Zriadenie súdu víta aj organizácia Via Iuris. „Podstatné je, že budeme mať konečne zriadený osobitný súd pre agendu správneho (administratívneho) súdnictva, ktorá je veľmi rozsiahla a rôznorodá a v posledných rokoch sa dynamicky vyvíja,“ uviedla pre agentúru SITA Katarína Žitmiaková z Via Iuris. Podotýka, že správny súd preberie aj agendu disciplinárnych konaní, ktoré treba urgentne riešiť. Správny súd má mať na to zriadené osobitné kolégium.

„Zriadenie najvyššieho správneho súdu aj s prebratím tejto agendy je dlho očakávaným a jednoznačne pozitívnym krokom. Škoda len, že navrhovatelia nevyužili možnosť na to, aby sa takáto inštitúcia zriadila mimo hlavného mesta – po vzore ústavného súdu, alebo tiež Najvyššieho správneho súdu Českej republiky, ktorý sídli v Brne,“ uzavrela Žitmiaková.