Izrael priznal letecký útok na ciele sýrskej armády
04 | 08 | 2020 I Imrich Kovačič / TASR

Izrael sa v pondelok priznal, že uskutočnil vzdušný útok na vojenské ciele na juhu Sýrie. K náletu došlo iba deň po tom, ako izraelská armáda tvrdila, že zabránila teroristickému útoku na Golanských výšinách v blízkosti plota na hraniciach so Sýriou, informovala agentúra AFP.


Izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že jej stíhačky, bojové vrtuľníky a iné lietadlá zasiahli niekoľko cieľov vrátane pozorovateľských pozícií a základní sýrskych ozbrojených síl.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA priniesla správu, že neďaleko sýrskej metropoly Damask boli aktivované systémy protivzdušnej obrany. Izraelská armáda v pondelok informovala, že zabila štyroch mužov, ktorí sa v priestore pozdĺž bezpečnostného plota pozdĺž Izraelom okupovaného sektora Golanských výšin snažili nastražiť výbušné nálože. Táto časť Golanských výšin susedí s územím ovládaným Sýriou.

Nemeckí a francúzski výrobcovia zbraní chcú obmedziť využívanie amerických technológií vo vojenskej výrobe
Podľa nemeckého denníku Welt am Sonntag chcú Francúzsko a Nemecko znížiť svoju technologickú závislosť od USA - spojenca NATO - a spoliehať sa viac na svoje výrobky, pokiaľ ide o výrobu vojenského materiálu, informuje portál RT. Čítať ďalej
04 | 08 | 2020 | Marek Molnár


Izraelské ozbrojené sily potvrdili, že zmieneným leteckým útokom na juhu Sýrie reagovali na incident na Golanských výšinách, ku ktorému došlo v nedeľu po 23.00 h miestneho času.

Agentúra AFP pripomenula, že napätie medzi Izraelom a Sýriou bolo veľké už pred týmto ozbrojeným incidentom. Napríklad 25. júla izraelské vrtuľníky zasiahli vojenské ciele v južnej Sýrii v odvete za paľbu z tohto územia smerom na Izrael.

Izrael za túto paľbu neobvinil priamo sýrske ozbrojené sily, uviedol len, že zodpovedná je damaská vláda.

Kaddáfího proroctvo sa stáva skutočnosťou - zahraničné mocnosti bojujú o líbyjskú ropu
Prichádza boj o kontrolu krajiny - výherca získa najväčšie ropné polia v Afrike Čítať ďalej
03 | 08 | 2020 | Mário Martinka